| XxPaulxX14 a întrebat:

Buna,am 14 ani si vreau sa ma formez cat de cat adica vreau sa imi fac muschi cat de cat ce exercitii imi recomandati sa fac acasa in ce numar de exercitii fara sterooizi si sala

7 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

In primul rand trebuie sa maresti consumul de proteine:
carne, peste, lapte, oua, fasole, orez, soia, linte, branca, nuci, ciuperci (astea au cele mai multe proteine)
-Exercitii
Cele mai bune sunt:
-flotarile cu bratele distantate pentru piept si umeri.
-genoflexiuni, in doua picioare sa intr-un picior sprijinit usor de perete
-abdomene
-flotari cu bratele apropiate pentru triceps (brate).
Succes!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ciuperci (astea au cele mai multe proteine), nu exista proteina mai buna ca cea animala, ceva de top ar fi carnea de curcan si cea de vita, dar in general proteina vegetala e inferioara

| Cosmin86 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai din ce spui tu lucreaza doar piept, triceps si abdomen.

restul grupelor cui le lasi?

| SaveTheNature a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca ai cunoaste suficient de bine limba romana ai intelege ca paranteza este o continuare a intregii fraze. Mai pe intelesul tau, toate acele produse enumerate de mine sunt bogate in proteine. Daca ciuperca avea cele mai multe proteine faceam asa : ( dintre acestea ciuperca are cele mai multe proteine). Stiu ca, vrigula, carnea e cea mai bogata in proteine, stiu, insa iti spun un lucru, cea mai asimilabila proteina este cea din zer de lapte si praf de soia, ai inteles? Repet -carenea este bogata in proteine, insa cea mai usor asimilabila proteina este cea din zer de lapte si praf de soia.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Cosmin86):

Baiatul a specificat
1) are 14 ani
2)vrea sa se formeze cat de cat
3) vrea sa faca acasa.
deci este si copil, este si la inceput.
Si asa pentru ..cunostintele tale generale sa stii ca in flotari lucreaza si tricepsul, si pectoralii, si deltoizii posteriori (partea din fata a umerilor), si chiar si o parte din muschii spatelui. (mai ales ca el este la inceput).
Ca sa nu mai spunem de genofleziunile intr-un picior. (pune si fa macar 20 si pe urma sa te umfli in penewinking.
Deci sa recapitulam :
tipul are 14 ani
este la inceput
vrea sa faca,,, cat de cat
vrea sa lucreze acasa.
Face piept, face triceps, face picioare, face abdomen.ce vrei mai mult? sa-si atarne greutati de boashe?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Crezi ca poate sa faca genuflexiuni intr-un picior? ( p.s. : se scrie genu, "geno" zic doar analfabetii ).

Si normal ca vreau mai mult : spate, umeri, biecpsi, antebrate, gambe. Tot corpul trebuie lucrat ( chiar si acasa ).

Macar niste tractiuni cu diferite prize sa mai bage.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce vrei tu sunt ABERATII DE COPII MICI

1. du-te la sala
2. fa-ti o alimentatie bogata in proteine ( 4-5 mese CONSISTENTE pe zi )
3. somn 8 ore pe noapte
4. suplimente