| MIMAS a întrebat:

am 15 ani, 1, 60 si 48 kg si as vera ca in vacanta de vara sa fac niste exercitii fizice, dar nu prea stiu ce ar fi mai potrivit, si ce alimentatie ar trebui sa am pentru. "a face muschi" funda si voturi.MERCi!

3 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Perfect, macar ne-ai dat niste detalii despre tine. :)

In primul rand sunt o serie de factori pe care trebuie sa ii iei in calcul. Probabil ca vrei sa cresti si in inaltime, asa ca nu-ti sugerez sa te duci la sala.
Dar hai sa incepem cu alimentatia, ai nevoie de minimum un gram de proteina pe kg corp zilnic. Restul se depune ca masa musculara. Deci daca consumi in jur de 100 g de proteine 50 g ar trebui sa se depuna zilnic. Dar ai nevoie si de carbohidrati, simpli dupa antrenament si complexi inainte. Cauta pe net ca sa nu ma largesc pe aici (http://www.getfit.ro/).
Exercitii poti sa faci flotari, tractiuni, abdomene, genoflexiuni, fandari, cam tot ce se face pe la scoala daca pot sa zic asa. Insa vezi tu, exista atatea feluri de flotari etc. incat ai de unde alege si iti vei lucra fiecare bucata de muschi in parte. Trebuie sa lucrezi flotari si tractiuni in functie de ce grupa de muschi o antreneaza. Lucreaza o grupa pe zi.
Cauta pe net, tipuri de flotari. Poti sa-ti iei si un suport rotativ pentru flotari sau un Iron Gym (cauta).
Poti sa completezi cu niste suplimente nutritive. Ceva proteine, ceva carbohidrati, mass gainer sau vitamine. Insa ai grija, nu lua lucruri de calitate proasta (adica alea ieftine) si fereste-te de creatina, nu te va ajuta daca nu faci forta serioasa.
In rest odihna pe masura si rabda, rezultatele nu apar imediat, iar la inceput e foarte greu, dar te vei obisnui si va creste si masa musculara.
Ramane partea cu aerobica, decizi in conformitate cu dorintele tale. Daca vrei muschi lasi aerobica deoparte, daca vrei doar 'exercitii fizice', poti sa faci combinat.

Multa bafta! Alte intrebari da-mi mesaj.

| ToxicGirl a răspuns:

Pai ai putea incepe cu niste alergari.seara sau dimineata. poti sa faci niste abdomene.inot.mergi la sala.trebuie sa nu consumi mancare fast-food.sa nu bei sucuri precum coca cola.de recomandat legumele fructele. poti sa cauti pe google.alimentatie sanatoasahappy

| Sabin_1644 a răspuns:

Cauta pe Google, Valentin Bosioc si o sa vezi ca are un topic cu "intreaba-ma si iti raspund" app, tipul este un halterofil profesionist si mai da sfaturi tinerilor.