| Rux2000 a întrebat:

Am 16 ani 1, 55m şi 70kg

Burta-86cm

Solduri-104 cm

Picioare-64 cm

Bust- 102cm

Mâini -35cm

Mult nu?

incerc tot felul de metode pentru slăbit. Nu mănânc mult de obicei odată in zi (mancare gătită) pe lângă adaug mere dar mai am și unele zile in care mănânc de doua ori şi pe langa mai mănânc si pufuleţi sau altceva şi am impresia ca am mâncat mult şi mă simt nasol. Mănânc fructe mere zmeura. Am renunţat la banane când am auzit ca îngraşă nu mănânc mancare tip fast-food si parjeli sau ulei din cauza stomacului (am probleme cu stomacu cand vine vorba de prajeli)

Cineva care ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| Srians a răspuns:

Salut!
Inainte sa incep vreau sa te informez ca slabirea necesita timp,munca,dedicare si PERSEVERENTA.
Slabirea consta intr-o combinatie de alimentatie cat mai "curata" (prin asta spun sa reduci carbohidratii proveniti din produse fast-food,junk-food,produse de patiserie,prajituri,faina de orice tip, zahar si grasimile din carnuri grase, ulei de floarea-soarelui care a fost prajit, maioneze sau alte dressing-uri bogate in grasimi)*Nu spun acum sa le elimini complet, dar incearca sa le reduci si sa le eviti de cate ori poti* si sport si aici ma refer la antrenamente aerobice (alergat, mers alert, tabata si orice alt sport/activitate ce creste pulsul) si antrenamente anaerobice(cu greutati) daca vrei sa mergi la sala.
La alimentatie iti sugerez sa iti instalezi o aplicatie de contorizat calorii (recomand Myfitnesspal pentru ca are o baza de date destul de vasta). Si introduce acolo tot ce mananci timp de 2 saptamani si in acest timp daca te-ai mentinut la acea greutate ti-ai aflat caloriile de mentinere si trebuie sa iti creezi un deficit (scazi din caloriile de mentinere 300-500 calorii), daca te-ai ingrasat in acest timp mai redu din mancare pana ajungi la mentinere si apoi faci ce am zis mai sus, iar daca ai slabit ramai la acele calorii pana numai slabesti deloc si apoi scade 200 de calorii si continua asa pana iti atingi telul.
Acum vreau sa iti spun ca trebuie sa fii sigura pe tine si sa te tii de acel scop pana il obtii.
Iti sugerez sa nu te arunci la scopuri ca: vreau sa slabesti 10 kg in 2 luni sau alte absurditati ca acestea. Nu te-ai ingrasat peste noapte cum nici nu o slabesti peste noapte.
Ci sa-ti setezi scopuri pe o durata scurta (ex. sa slabesti 2 kg pe luna) si unul pe o durata lunga (ex. sa atingi greutatea/corpul pe care ti-l doresti si apoi sa-l mentii) asta te va motiva sa nu renunti si sa continui sa mergi mai departe.
Nu-ti face griji daca ai mancat mai mult intr-o zi sau doua, fii sigura ca revi la alimentatie dupa.
Incearca sa adaugi mai multe legume si carnuri slabe si grasimi sanatoase precum avocado,ulei de masline, oleaginoase(nuci, alune, fistic, caju, migdale etc).
Fa din asta un stil de viata nu o dieta pe care o vei tine o perioada de timp si apoi sa revii la vechile obiceiuri.
Nu incerca sa grabesti procesul scazand mai multe calorii decat trebuie, asta te va duce mai repede la un platou si apoi va trebui sa scazi din nou ca sa continui slabirea si asta te va frustra mult indeajuns incat sa te faca sa renunti si sa revii la vechile obiceiuri asa ca incearca sa o iei usor si incet si rezultatele vor veni cu siguranta, sau sa te infometezi. Alege intotdeauna calea de mijloc adica moderatia.
PS: Nu conteaza cate mese mananci atata timp cat la final de zi ating acele calorii.
Nu incerca sa mananci putin si des ca ai auzit mitul acela cum ca accelereaza metabolismul, nimic nu accelereaza metabolismul decat cresterea in masa musculara.
Mananca de cate ori vrei atata timp cat la final de zi esti in deficit caloric.
PPS: Bea APA! Cat mai multa cat mai bine asta te va feri de deshidratare si de acea senzatie de foame pe care o poate provoca deshidratarea. Incearca sa bei 2-3 l de apa pe zi.
Inca o data nu grabi procesul si transforma asta intr-un stil de viata nu intr-o dieta pe care o vei "arunca" cand ai terminat cu ea.
Moderatie! Nu extreme!
Incearca sa citesti cat mai mult despre nutritie si o sa intelegi mai bine ce am zis. Sunt destul de vag in exprimari.

| Rux2000 explică (pentru Srians):

Multumesc frumos.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ar trebui sa te uiti mai mult in oglinda. Si sa zici: "Sunt frumoasa, orice ar zice altii despre mine!" Pentru ca, sa stii ca asa si este, fiecare fata e frumoasa in felul ei. Inalte, micute, slabe, grasute, fiecare dintre ele isi are farmecul ei. Si tu pe al tau. Si daca te-as vedea in fata, sunt sigur ca as gasi cel putin un motiv pentru care sa iti spun cit se poate de sincer: "Esti frumoasa!"

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar foarte mult!
La 16 ani si 1.55m ar trebui sa ai 45kg!

va trebuiis a incepi o dieta severa ca sa dai jos, ca ai mult prea mult, un surplus de 25kg si daca nu o faci acum, mai tarziu o sa fie foarte tarziu, ca dai in diabet, alte boli, plus faptul ca vei fii ocolita de prieteni, baieti samd.

Nu stiu ce cat manaci, dar evident 1 singura masa foarte-foarte mult, pentru ca, cu aer, nu se ingrasa nimeni!
Apeleaza la Dieta Peirre Dukan, unde manaci pe saturate si salbesti vazand cu ochii, indiferent daca faci sport sau nu.
Uite aici dieta:
http://dietadukan.ro/regimul/etapa-1-atac

| Rux2000 explică (pentru Violleta2022):

Kilogramele sau acumulat intre timo nu arat ca o obeza nu mi'e rusine însă vreau sa slabesc pentru sănătatea mea. Acum doi ani abuzam de toate dar acum cu probleme la stomac s'au schimbat lucrurile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rux2000):

Se pare ca nici acum nu manaci sanatos, mai ales cand ai probleme cu stomacul, pentru ca, 1 masa pe zi, nu este nici normala si nici sanatosa.
Sanatos sunt 3 mese principale pe zi, cu cate 500 calorii/ fiecare masa, ca sa nu manaci mai mult de 1500 cal/zi si sa faci sport intens, ca sa dai jos cele 20-25 de kg.

Imi pare rau sa-ti spun, dar IMC (indicele de masa corporala) al tau, arata 29.14, fiind la doar cateva sutimi de obezitate de gradul 1.
Tu te incadrezi la:
IMC: 29.1 - înseamnă Supraponderabilitate Severă
In cazul asta, ai nevoie uregnat de supravechere medicala cu dieta si sport, ca sa fii asistata si sa pierzi in greutate.
Sper sa realizezi ca, problema ta este una foarte serioasa si ca ar trebui sa faci ceva acum, cat inca mai poti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rux2000):

Iarta-ma ca-ti spun, dar daca nu te vezi tu ca o obeza, inseamna ca nu esti realista.
Eu la peste 1.70m si peste 50 de ani, cand am atins 70 de kg, mi-a spus medicul ca trebuie sa slabesc ca-s peste supraponderala.
Dar tu la 1.55m?!
Nu stiu ce-ti spun parintii acasa, dar eu ma ingrozesc la ideea ca tu, nici nu constientizezi cat poti sa fii de grasa cu greutatea asta, la doar 1. 55cm!

| xerxes1 a răspuns:

Circumferinta la cap?
Este edificatoare.

| peperonies a răspuns:

Nu conteaza cat mananci conteaza ce mananci. Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez, cartofi sau cereale. Spor.

| Rux2000 explică (pentru peperonies):

Nu mananc orez in general nici suc doar apa pentru ca am probleme cu stomacul

| TanteMarianne a răspuns:

Trist esti obeză, dar esti tanara si poti sa o repari intr-un timp "scurt"(mai scurt decat o persoana de 35de ani).
calculeaza-ti caloriile. incearca sa mananci 1000de calorii pe zi. uita-te pe net la cate alimente au diverse alimente sau pe ambalaj.
uite un regim drastic.
dimineata: 2kiwi/zmeura,o cana cu iaurt degresat,cafea fara lapte sau alti indulcitori/ceai verde(ajuta la slabit)tot fara indulcitori sau chiar si un ou fiert cu un grapefruit.
gustare(optional):un mar
pranz: poti legume la cuptor,peste,carne slaba,salata(dar fara sosuri gen ranch sau maioneza),sau chiar un ou fiert si ceai.
gustare(optional):mar
cina(optional):salata sau un ceai sau tot un mar.

incearca sa te feresti de paine(nu conteaza ca e neagra alba bio),deci fara paine,alimente grase, fara fast food, fara ciocolata(daca simti neaparat nevoia, ia un cubulet de ciocolata neagra), fara pufuleti/chipsuri/sticksuri.

in rest incearca sa faci si sport.aleargă,fa abdomene, genoflexiuni, flotari, squats sau mergi daca ai timp si bani la sală.
daca vezi ca nu ai nici un rezultat, mergi la doctor.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Pui. Asculta aici. Slabeste sanatos. Adica combina exercitiile fizice cu dieta. Nu te lua dupa toti idioti. Undeva mai jos scria ca la 16 si 1, 55 ar trebui sa ai 45 de kilograme. Slabeste pentru tine, nu pentru altii. Si nu fa sport cat sa iti iasa inima din piept. Fa azi putin maine cu 5 minute mai mult apoi schimba exercitiile in fiecare zi (corpul tau se obisnuieste cu setul de exercitii destul de repede. Poti manca orice dar in cantitati limitate. Si nu te lua dupa toti idioti. Eu a corpul lucrat ca fata si tot am 50 de kilograme la 1, 55, Nu conteaza cantarul, conteaza ce se vede si am invatat pe propia piele. Crede-ma, am un procent de grasime in corp mai mic decat fete care au 45 de kilograme si inaltimea mea. Deci Slabeste sanatos. Mananca ce vrei dar nu mult. Fa mult sport, iti recomand cardio. Cel putin 30 de minute pe zi. Dar mai bine incepe cu 5 minute si in ziua urmatoare adaugi inca 5 minute si tot asa. Bafta!