| dartagnon a întrebat:

am 17 ani(h:171cm, G:60 kg) si fac sala de 4 luni.Am inceput de la 54 de kg si am ajuns la 60kg in primele 9 saptamani. Apoi nu am mai pus nimic pe mine, doar ca parca am transformat din grasimea ce o aveam in masa musculara. E normal? Adica se poate ca dupa ce ajungi la o greutate apoi sa transformi grasimea in masa musculara si sa ramai cu aceeasi greutate?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Intelege ca o celula NU SE TRANSFORMA in alt tip de ceulala

celula de grasime = un tip
celula musculara = ALT TIP de celula

Deci nu transformi nimic in nimic. Tu doar ai ars grasimea si ti-ai marit muschii, e ok.

Ce program de antrenament ai? Ce alimentatie?

| dartagnon explică (pentru Cosmin86):

Antrenament:
Luni: Spate-triceps
Miercuri:Abdomen-umeri
Joi: Piept-biceps
Vineri: picioare
De obicei stau la sala intre 50 si 1h 10 min.
Alimentatie:
07:00 - cereale de porumb cu lapte
la scoala- 2 sandwich-uri cu jambon si branza topita + mar/banana
14:30 :2 oua fierte/carne cu cartofi sau orez(inainte de sala cu o ora)
16:45: dupa sala 150 g carne pui/porc slaba cu cartofi inabusiti/orez+paine
18:00: 50g migdale+mar/cirese/banana/ananas/capsuni
20:00: 150 g pui/porc
22:00: 300 ml lapte.
De obicei ma axez sa imi fac 120g de proteine pe zi.

| Lupulalbastru a răspuns:

Grasime la 60 de kg?!? Grasimea nu se transforma in muschi niciodata! Prima data se da grasimea jos apoi se pun muschii...Cat despre stagnarea ta, cred ca ai ajuns in starea de supraantrenament.Adica te antrenezi prea mult si nu reusesti sa te recuperezi dupa antrenament deoarece nu mananci suficient si probabil nici nu dispui de vreun supliment nutritiv care sa-ti ajute recuperarea.