| dartagnon a întrebat:

am 16 ani si fac sala de 3 luni.De la 53-54kg am ajuns la 60 de kg cam in 7 saptamani(h initial= 169cm, h dupa 3 luni=173cm). De 3 saptamani observ ca nu mai cresc in greutate numai ca parca incep sa scap din grasime si sa pun masa musculara fara sa cresc in greutate invartindu-ma intre 60, 3 si 60, 7 tot timpul.Meniul meu pe o zi arata cam asa: 7:00 lapte cu fulgi de porumb, 10:00 sandwich cu braza topita si jambon, 11:00 banana sau mar, 13:00 al 2-lea sandwich, 14:10 inainte de sala orez cu carne sau oua fierte, 16:45 dupa sala 150g carne de porc/pui si 100g carne pe peste cu orez sau cartofi si paine integrala, 18:30 50g de nuci, 20:00 carne de porc 200g cu orez/cartofi, 22:00 500 ml de lapte.Ce ziceti ar trebui sa cresc continutul de calori pe care le mananc zilnic? Sau sa continui la fel cu acest meniu? E normal sa nu mai cresc asa in greutate cum am crescut pana acum? Tin sa mentionez ca in aceste 3 saptamani de cand ma invart in jurul lui 60kg am inceput sa arat mai bine ramanand la aceeasi greutate.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

In sportul asta trebuie sa faci schimbari mereu... si in meniu si in antrenament ( exercitii noi, sa schimbi programale la 2-3 luni, etc. ).

Nu te ingrijora dupa doar 3 luni, o sa vezi ca o sa cresti din ce in ce mai incet, muschii seriosi se pun 1-2 cm / an sau chiar mai greu ( poti ajunge in stadiul in care ai nevoie de 2-3 ANI pentru un amarat de cm, dar mai ai pana acolo cale lunga )

4 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Ai inceput sa stagnezi deoarece, corpul s-a obisnuit cu aceasta alimentatie deci a devenit ceva normal pentru el! Incearca sa iei niste suplimente, recomandat ar fi un gainer de calitate pentru a trece de aceasta perioada de stagnare sau daca nu, poti schimba alimentatia.

| dartagnon explică (pentru cristi1505):

Da dar muschii continua sa se dezvolte daca ma tin de meniul acela?

| cristi1505 a răspuns (pentru dartagnon):

Cosmin86 ti-a explicat foarte bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru dartagnon):

In sportul asta trebuie sa faci schimbari mereu... si in meniu si in antrenament ( exercitii noi, sa schimbi programale la 2-3 luni, etc. ).

Nu te ingrijora dupa doar 3 luni, o sa vezi ca o sa cresti din ce in ce mai incet, muschii seriosi se pun 1-2 cm / an sau chiar mai greu ( poti ajunge in stadiul in care ai nevoie de 2-3 ANI pentru un amarat de cm, dar mai ai pana acolo cale lunga )

| Vasea96 a răspuns:

Mai schimba programul de antrenament pentru ca muschii se obisnuesclaughing