| fixy a întrebat:

Buna am acasa o bara fixa si paralele, pot sa cres in masa fara sa ma duc la sala. Ceva sfaturi!?

14 răspunsuri:
| Lionsgate a răspuns:

Nu stiu sigur ce sa zic.Axeazate 70% pe alimentatie+ plus antrenamentul cu bara, fa si ceva flotari, ai putea pune ceva masa musculara, dar axeaza-te mult pe alimentatie, si un antrenament exigent.

| Ove a răspuns:

Ai nevoie de multa vointa si mult antrenament. Nu uita sa te alimentezi bine! Se poate orice!

Incearca si exercitiile cu scaunul!

Mersi!

| andrei1993a a răspuns:

La bara fixa poti face tractiuni, iar la paralele poti face exercitii in mai multe feluri, cauta pe google ca sa vezi ca nu stiu cum sa-ti explic, poti face si flotari pe langa, eu fac zilnic, si nu am nevoie de altceva. happy

| post4you a răspuns:

Absolut.
Eu fac exercitii acasa de 1 an, fara sa merg la sala si am rezultate mult mai bune fata de multi alti care practica sala.
Trebuie doar sa ai ambitie in tine.
Trebuie sa treci peste durerea care te face sa cedezi, obisnuieste-te cu ea.
No pain, no gainwinking

| fixy explică (pentru post4you):

Si care ste programul tau happy?

| post4you a răspuns (pentru fixy):

Sa fiu sincer nu am folosit deloc bara pentru tractiuni.
Am lucrat piept, abdomen, si mai putin picioare.
Precizez ca am 16 ani acum.

Am urmat video'ul asta : http://www.youtube.com/watch?v=jWc8gHlAkoM
Chiar daca exercitiile par usoare este mult mai util decat poti crede, am facut acel program in fiecare zi timp de 2 luni, dupa ce nu le-am mai simtit, am trecut la nivel 2 http://www.youtube.com/watch?v=kIaqbrWBexY.
Conteaza foarte mult sa fi organizat, cu un program fix, ajuta mai mult decat crezi.

Abdomenul am lucrat pe video'ul asta : http://www.youtube.com/watch?v=U-XWhwwJ7dw&noredirect=1

Stiu ca nu este nimic deosebit dar la mine a functionat :)
PS: Mananca bine, renunta la mancarurile nesanatoase, foloseste miere in loc de zahar, si nu multa sare. In rest cauta pe google alimente bogate in proteine :)

| fixy explică (pentru post4you):

Cum l-ai folosit in fiecare zi, daca trebuie sa lasa-i muschii sa se odihneasca ca sa creasca

| post4you a răspuns (pentru fixy):

Programul la ambele video impreuna dureaza 20 minute.
Daca dormi 8-10 ore pe zi si mananci bine, nu trebuie sa faci pauza pe zile. Cel putin, eu nu am facut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru post4you):

Adica nu ai lucrat nici macar 50 % din corp, ai o gramada de grupe lasate de izbeliste.

Si nu mai te compara cu copii mici care fac sala. compara-te cu aia care fac sala CORECT ( sub 10 % din cei care merg ), sa vezi cat de in urma esti fata de ei.

Auzi, lucreaza is in fiecare zi si vrea muschi rolling on the floor

| post4you a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu crezi ca aici vorbim de sport de performanta?
Eu am dat sfaturi pentru un corp bine facut cu ceva forme, nu ca sa devii cine stie ce bodybuilder cu toate grupele musculare antrenate 3 ore pe zi.
Daca iti trebuie pauza pentru 20 minute de exercitii pe zi atunci nu e de tine.
Faci pe desteptul degeaba, vrei sa dovedesti ceva?

| Cosmin86 a răspuns (pentru post4you):

De ce 3 ore pe zi?

Tu nici macar nu stii ca muschii se dezvolta IN ZILELE DE PAUZA? De-aia e recomandat o grupa pe saptamana, sa aiba 6 zile de pauza grupa respectiva.

| post4you a răspuns (pentru Cosmin86):

12 minute pentru piept si dupa aia pauza 6 zile.
Inteleg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru post4you):

Nu, pieptul e grupa mare. 30-35 de minute.

Si cu greutati mari, sa nu poti mai mult de 8 repetari. Poti mai mult => maresti greutatea.

Impins cu haltera plan orizontal, impins cu gantere plan inclinat, fluturari la scripeti sau peck-deck + niste flotari la paralele. Cu pauze scurte intre serii si greutati mari => pieptul o sa fie distrus dupa, 2-3 zile febra.

| post4you a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu ma refeream la videoul care l-am postat mai sus straight face