| mrzer0 a întrebat:

Am o intrebare si vreau sa va cer niste sfaturi...
Intrebarea consta in felul urmator...
Sunt Baiat am 17 ani am 1.80 cm si cintaresc 78-80 kg, la ed.fizica nu ma pot ridica la bara fixa,la paralele nu pot face nimica,am decis sa fac ceva sport sa am si o figura mai frumoasa,si fetele sa ma placa (unele si asa ma plac cum sunt ^_^)problema consta in aceea ca trebuie sa am o reteta de slabire,si cu oleac de sport cred ca ca o sa iasa ceva, si referitor la voi acei care citesc scrieti vreo reteta si ce exercitii sa fac in toata seara sau si dimineata, fara a pleca la sala de sport daca se vaprimi ceva voi decide sa plec si la sala de spor ....Astept raspunsuri.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salut, nu ai o greutate chiar asa mare, but daca ajungi undeva la 70 fara prea multe grasimi si mai multa masa musculara cred ca e ok.
Flotari, alergare (care e sfanta) si tractiuni. Mananca sanatos (mancare gatita, fructe, legume ) si crede-ma ca nu ai sa te ingrasi deloc.
Bea doar apa si sucuri naturale.
Daca vrei sa te apuci serios de sport te duci la sala si faci cu un antrenor prima luna, iti va explica el ce si cum.
Sportul se imparte in 2 categorii
- de intretinere
- de performanta

Iti poti da si tu seama care sunt diferentele dintre cele 2, acuma tu alegi.
Daca vrei doar sa slabesti fa ceea ce am spus eu, but. alergarea si abdomenele sunt sfinte.
50 % conteaza sportul, 50% conteaza ceea ce mananci.
Cand ai timp sa te duci la un nutritionist, sau sa citesti pe net.
Daca nu ai frica de ace / seringi ar fi mai ok sa iti faci teste de sange si sa vezi ce ai nevoie in corp, poate ai nevoie de anumite vitamine sau altceva.
Nu iti recomand sa iei proteine sau alte suplimente, tu ai nevoie sa slabesti pe cale normala, nu sa inlocuiesti mesele, mananci sanatos si crede-ma ca nu o sa te ingrasi deloc oricat de mult ai manca, important e sa elimini (daca se poate, de tot dulciurile)

In fine, cam multe de facut, daca ai face cate ceva din ceea ce am spus eu zilnic, vei da rezultate bune.
Alte articole / chestii gasesti pe internet sau intrebi lumea / doctorii / familia / pisica etc.
Succes!

| mrzer0 explică (pentru Evolution):

Multumesc o sa incerc happy

| mrzer0 explică (pentru Evolution):

Multumesc mult o sa incerc numai decit

| DanielPH a răspuns:

17 ani si nu poti sa faci tractiuni? Cam este o problema.
Nu vrei la sala, inteleg. Dar poti merge pana la o sala, sa te duci la un antrenor si sa ii zici:,, Prietene, priveste-ma! Ce este mai bun pentru mine?"
Nu intreba doctorul despre sala si nu intreba antrenorul despre chirurgie, nu se leaga. Doctorul toceste, antrenorul practica, stie mai bine.