| Ingognito a întrebat:

Buna, am cautat si m-am informat cum sa devin mai rapid, ca si Bruce Lee, spre exemplu si din cate am inteles trebuie sa imi antrenez tendoanele mai mult decat muschii dar cand am cautat exercitii nu prea am gasit asa ca vreau sa stiu daca aveti idee ce exercitii sa fac ( daca aveti niste poze sau videoclipuri m-ar ajuta mai mult), si de cate ori pe zi pot sa fac, si pot avea ceva in gen febra musculara?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu ce te-ar ajuta rapiditatea asta de care vorbesti. la bruce lee era si genetica nu doar antrenament!
dar numai credeti in bancuri si filme ca daca esti definit si rapid poti invinge pe oricine.
De aceea cei mai buni luptatori sunt atat tehnici dar mai ales buni incasatori, daca ai doar tehnica si te lupti cu un adeverar puternic ca si fizic in primul rand iti rupe spinarea, faci ceva pe rapiditate si pe tehnica daca la primul pumn te-a dat jos.
Numai credeti in filme!

| Cosmin86 a răspuns:

Trebuie in primul rand sa inveti tehnica (sa bagi rotatia soldului in miscare, sa pivotezi, etc.). Asta o sa-ti ia cel putin 6 luni (de fapt o sa-ti ia 1 an).

Apoi trebuie sa faci antrenamente specifice pentru rotatie si pentru explozie.

La ce club de lupte esti? Acolo nu aveti antrenamente pentru asa ceva?

| Ingognito explică (pentru Cosmin86):

Nu sunt dar imi place sa ma antrenez si am vazut recent ca iti poti mari viteza si am zis sa incerc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ingognito):

Ce faci tu acasa e apa de ploaie pe langa ce faci la un club de lupte, asta am descoperit din proprie experienta.
Cel mai important pentru imbunatatirea vitezei e tehnica si capacitatea de relaxare completa a corpului inainte de lovitura, iar asta se invata in cel putin 1 an cu profesionistii. singur acasa, clar NICIODATA happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ingognito):

Te-ai dus la un club de lupte? Daca da, acum o sa faci 1 an in curand si poti da examinarea pentru prima centura happy

| Cosmin86 a răspuns:

Chiar daca, exista metoda sa-ti maresti viteza. Ai fost vreodata la un club de lupte?