| jo00 a întrebat:

Am o problema. Sunt la liceul Pedagogic si urasc orele de educatie fizica. In primul rand,profesorul este foarte sever,iar in al doilea rand,trebuie sa-i faci la perfectie miscarile de gimnastica.(specific ca am scolioza,lordoza si cifoza) Nu am o problema cu sportul,imi place sportul,merg la sala,fac si de exercitii de kinetoterapie pentru corectarea coloanei, dar la soala orele sunt un chin. Orele de gimnastica mi se par groaznice. Avand probleme la coloana nu voi reusi sa fac niciodata rostogolirea in spate sau podul fara ajutor. Mai face si sarituri in rostogolire pe lada, iar lada este tare si te lovesti.
Mi-e frica de orele de sport de la scoala. Nu stiu ce sa fac pentru ca proful noteaza pe o foaie cine nu face sportul. Ajutor!

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Totul se rezolva foarte simplu. Mergi la medicul de familie sa-ti dea o adeverinta prin care te scuteste de sport. Se practica asta. Sunt foarte multi elevi cu astfel de scutiri.

| jo00 explică (pentru AFR81):

As face acest lucru, dar problema este ca pot fi exmatriculata. La liceul Pedagogic nu ai voie sa ai scutire medicala, daca iti iei pe tot anul sau pe un semestru te exmatriculeaza. Si nu vreau sa ma transfer, este visul meu de mica sa devin cadru didactic...

| AFR81 a răspuns (pentru jo00):

Mi se pare absurda regula asta daca ea chiar exista. Daca ai fi fost la un LPS, atunci poate ar mai fi de inteles. In fine, atunci imi pare rau, nu pot sa te ajut.