| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hey TPU.

Maine am o proba de gimnastica la sport. La partea cu rostogolirile nu prea am probleme, doar la cea inapoi deoarece ma duc putin in lateral.

Problema mea este saritul peste lada cu rostogolire. Cand am exersat cu profesoara, ea trebuia sa ma impinga, in timp ce alti colegi puteau si fara.
Mi-e frică să fac deoarece data trecuta cativa radeau de mine ca nu pot sa fac.
Faza e ca dupa ce aterizez pe ladă îmi e greu să fac rostogolirea având in vedere ca sunt destul de slaba si nu am forta in maini.
Cum pot sa fac rostogolirea de pe lada bine?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Faci asa cum poti sau deloc daca nu doresti. Nu are nimeni dreptul sa iti impuna sa faci ceva ce nu poti, ori daca te face sa te simti intr-un anumit fel. Nu faci gimnastica de perfomanta! Este oricum o prostie ceea ce se intampla la orele de sport. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și la rostogolirea înapoi te ghemuiești bine și îți iei vitează, ce iasă, iasă; nu te gândi că ești la vreun concurs olimpic.
Scapă de ezitarea aceea la rostogolirea pe ladă ca să simți direcția.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viteză*

| Strwberrs a răspuns:

Nu trebuie sa o faci la perfectie. Proful tau va inteleg, sunt sigura.
Daca nu, explica-i tu ca nu reusesti sa o faci perfect si asa cum iti doresti.

| Trixt3r a răspuns:

Cu mai mult antrenament, dar nu cred ca poti schimba ceva pana maine.

| Aditu94 a răspuns:

Buna..problema e ca nu te concentrezi si dai prea multa importanta..nu uita ce zic " repetitia e mama invataturii". Faptul ca nu iti iese din prima, e din cauza ca nu exersezi si tratezi totul superficial, ca merge si asa. daca merge si asa, sa nu plangi cand tie iti da nota 7 si colegei tale 10, ca vina iti apartine. Acest exercitiu se presteaza in velul urmator : https://www.youtube.com/watch?v=5R3sbwY03Mo.

| Gabriel2424 a răspuns:

Pai cand ajungi la partea cu rostogolirea te impingi din maini in fata.