| Urs_Cosmin_1996 a întrebat:

am si eu o intrebare...am 17 ani 1.84 inaltime si 60 kg si fac sala de vreo 3 luni si nu se prea cunoaste nimic ...imi sugerati ceva suplimente pentru cresterea rapida in masa musculara.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Invata sa mananci si sa te antrenezi.

Tu acum sigur te antrenezi PROST ( corect te poti antrena dupa 2 ani de sala ), si ai alimentatia aiurea ( probabil 3 mese pe zi ).

Intai pui la pct alimentatia si antrenamentul, altfel iei suplimente degeaba.

P.S. : crestere "rapida" inseamna tot ANI de munca

| greyhound a răspuns:

Sa presupunem ca alimentatia ta e in ordine; ia-ti un gainer (gfx-8, true mass, serious mass)
daca nu ai o alimentatie corecta, pana n-o pui la punct, n-o sa faci nimic cu suplimentele (dai banii de pomana)

| cristi1505 a răspuns:

Cumpara un gainer(produs bogat in carbohidrati) pentru a creste masa musculara.Sa nu te feresti de carbohidrati(produse facute din faina, cartofi, orez chiar si dulciuri etc.).In legatura cu gainer-ul, sa fie unul de calitate daca dispui de bani cum ar fi Serious Mass de la ON.Este cel mai bun gainer de pe piata la ora actuala. Daca nu dispui de atati bani...cumpara un gfx 8 de la Pro Nutrition.Este mult mai slab decat Serious Mass dar iti ofera si el rezultate.

| Psychothic a răspuns:

Probabil n-ai o alimentatie corecta, incearca sa-ti pui la punct alimentatia, despre asta poti vorbi cu antrenorul, bafta.

| ceteann a răspuns:

Abdomene,200 pe zi...100 dimineata/100 seara, mananca sanatos si multe legume care contin mult fier....mananca carne, contin multe proteine big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru ceteann):

Esti pe langa... abdomenul se lucreaza O DATA pe saptamana.

200 de abdomene? in niciun caz, mai bine 10-20 cu greutate.

P.S. : DOAR adomene? de ce vrei DOAR partea de sus a abdomenului? Lucreaza si tu TOT abdomenul ( cu ridicari de picioare, crunch, aplecari la scripeti, etc. )

| ceteann a răspuns (pentru Cosmin86):

C.Ronaldo face 2.000 abdomene pe zi! Uita-te un pic la el, a spus intr-un reportaj ca in afara de abdomene si flotari nu face aproape nimic... Uita-te la masa lor musculara big grin... oricum era doar un sfat, face cum vrea el, sper sa nu fie razboi dudewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru ceteann):

Uita-te la ORICE sportiv de fitness, are abdomenul MAI CALUMEA decat al lui Ronaldo si il lucreaza O DATA Pe saptamana.

Si nu face 2000 de abdomene pe zi, aia e o stire de 2 bani de pe ziare.com, abdomenul se face prin cardio (alergat in special ) si alimentatie, iar fotbalistii alearga foarte mult, de-aia au abdomen, in niciun caz de la abdomene.

Da, normal, daca e redus mintal sa faca abdomene zilnic, sa faca, doar ca nu asa se face treaba nici pe departe.

Nu ai nicio tangenta cu fitness-ul, nu?

| ceteann a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine! O lasam asa cum zici tu.si apropo 3 mese pe zi este bine + 2 gustari(fructe sau altele)....conteaza ce mananci si catwinking, daca mananci de dimineata 3feli de paine cu branza, rosii, salam CLAR ca NU e bine, dar 1 felie este okbig grin...i este obligatoriu sa mananci de 3 ori pe zi., oricum sunt sigur ca nici eu, nici tu nu l-am lamurit pe baiat big grin