| andrey69sex a întrebat:

am si eu o intrebare grea:d Fac sala de 4 luni si incepe sa se vada la masa ( 17 ani aproape, 1.80, 71kg) deci am pus ceva pe mine, dar imi doresc mult six-pack-ul..Deci mai am pe abodomen un strat de grasime care nu il lasa sa se vada, decat putin mai ales sus..As putea continua in acelasi timp cu progresele dar cum sa fac sa scap in paralel si de acel strat? Eu nu m-am prins deoarece imi propun 100g proteina pe zi din alimentatie ( pui, peste, oua, braza) si numi pot permite sa las cele 100 g, sau ar trebui pentru six-pack?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu te lua dupa dreamer ca viseaza frumos noaptea. tu din 100 g piept pui nu iei 100g proteina. mult se duce in procesul de digestie si deglutitie. tu dupa 4 luni de sala tot esti in perioada de masa musculara, asa ca ai de ales: masa sau definire. ca sa se vada six pack trebuie sa te definesti, implicit sa scazi in masa. in perioada de definire 2-3g proteina pe kg/corp e suficient, oricum excesul de proteina il dai afara, si nu pierzi nimic. mai rau e daca mananci prea putin in ideea ca sa nu pui burta. doar carbo si grasimile raman in corp cand sunt in exces, proteinele nu. daca vrei 6pack -> alearga, mult, foarte mult. vei scadea in masa musculara, dar te vei defini. eu prefer masa decat 6 patratele patetice.

4 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

100 gr proteine / zi este foarte mult. Necesarul tau este de cam 50. Proteinele trebuie sa le elimini prin transpiratie si se elimina foarte greu. Problema ta si a altor cateva mii de persoane este ca te concentrezi prea mult pe alimentatie si prea putin pe antrenament ( exercitii + cardio). Mai ales cand vine vorba de cardio, majoritatea dati bir cu fugitii.

Sfatul meu: mananca normal, antreneaza-te din greu, nu manca dupa antrenament si alearga...(nu de la scara pana la magazin) alearga minim 15 km pe saptamana. Abdomenele o saptamana le faci serii explozive, repetari multe ( ca sa arzi ) o saptamana serii concentrate cu disc la ceafa ( pentru crestere ). Nu uita sa antrenezi toate cele 4 grupe ale abdomenului in parte, terminand apoi cu un exercitiu pana la epuizare care sa le solicite pe toate.

PS: Arata frumos in revista acele patratele visate de toti, insa daca geneticul nu te-a ajutat trebuie sa muncesti foarte mult pentru ele.
,, 6 minute pentru un abdomen perfect, 2 saptamani ca sa arati ca Arnold etc'' sunt niste aberatii de marketing, corpul se sculpteaza in ANI! Asadar ca un ultim sfat, rabdare!
Respect pentru ceea ce faci!

| nesuferit a răspuns:

Six packu nu tine de antrenament, ci de dieta in special, la care poti adauga niste exercitii cardio, sau daca este necesar o perioada de definire

| mat31new a răspuns:

Urmeaza acest curs si intr-o luna o sa ai 6 pac bine definit. eu am facut si dupa 2 saptamani se vedea ceva dar nu foarte pronuntat. http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474

| Speechless a răspuns:

Ai nevoie de 1g proteina/kg. Mananca 100g proteine in zilele in care faci sala. Trebuie sa dai jos grasime deci renunta la dulciuri, sucuri, produse de patiserie si fast-food. Adauga in antrenamentul tau cardio, in zilele in care faci sala, la sfarsit, baga o banda de jumate de ora si in zilele care nu faci, fa un cardio de tip HIIT (High Intensity Interval Cardio Training) este un clip pe youtube care arata cam ce inseamna asta.