| whein1991 a întrebat:

am 15 ani si de un timp merg la sala am 178cm si 68 kg. Daca vreau sa cresc in masa musculara ar trebui sa fac foarte multe repetari cu greutati mai mici sau mai putine repetari cu greutati mai mari. Circumferinta bratului meu este de 33 cm incordat.Ce ar trebui sa fac

Răspuns Câştigător
| VelvetLight a răspuns:

Fie faci multe repetari cu greutati mici, fie mai putine cu greutati mari, rezultatul e acelasi, doar ca in cazul in care faci repetarile cu greutati mari termini mai repede exercitiile, iar in final efortul depus e acelasi. Doar ai grija cat de mari sunt acele greutati, sa nu faci o intindere musculara sau ceva mai gravbatting eyelashes

2 răspunsuri:
| boyboyplayboy99 a răspuns:

Pentru crestere in masa musculara alegi greutatile care nu iti permit sa faci mai mult de 10-12 repetari, iar pentru definirea uschilor, faci multe, foarte multe, repetitii cu greutati mici.

| WesternMOB a răspuns:

Salut, este recomandat pentru masa musculara sa se faca 4 serii a cate 10 repetari in sistem piramidal crescator, adica incepi prima serie cu o greutate mica pana la ultima serie cu greutati crescatoare