| Generalgrevious a întrebat:

Buna, dati-mi niste idei de slabit, in ultimii ani am pus cateva kilograme in mine si acum vreau sa slabesc, ce sfaturi imi puteti da?

24 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai e f simplu, mananca mai putine calorii decat arzi si vei slabi. Nu conteaza ce mananci.
Miscare poti face sau nu, nu conteaza asta in principal, ci caloriile.
De ex eu ardeam 2300/zi si mancam 1300, si slabeam 4 kg pe luna.

Si tu arzi tot cam atat 2200-2300.

| Crackman a răspuns:

Mergi mult, bei apa multa, cateva exercitii pe zi, fara dulciuri ( o data ceva pe saptamana maximum )
Si mancare usoara

| RxTx a răspuns:

Fara pâine fără ulei fara carne
Totul copt la cuptor nu prăjit
5000 pași obligatoriului de mers după fiecare masă.
3grpfuit/zi le mănânci sau le faci limonada fara zahar cel mult cu miere de albine adevărată nu din astea din comerț.
O pastila de acid acetic salicilic
Adică aspirina /zi
De la Bayer

Și nu îți lua bani la tine sa nu ai cu ce sa cumperi nici o cola

Ci mergi doar cu card-ul la tine

Nu mănânci nimic dar nimic nimic în oraș

Când stai la masa așezate pe scaun și pune toată mâncarea de o dată în fața

Nu mai mânca o felie de toba una de legare un crenvurști in fața frigiderului când te gandesti

| Antimanele104 a răspuns (pentru RxTx):

Bun plan... mai puțin aia cu aspirina și cu 3 grapefruit-uri.
Dar mă rog, dacă vrei să îți dai gaură în stomac de la hiperaciditate... sigur, fă asta. Slăbești de tot... definitiv!

| Eireann a răspuns (pentru RxTx):

Aspirina are efectul deva activa o enzima responsabila pentru arderea grasimilor DAR e un medicament care are efecte secundare - cel mai grav asupra rinichilor. In plus este un anticoagulant asa ca trebuie luat la recomandarea medicului.

| RxTx a răspuns (pentru Eireann):

Ești medic îți este frică că oamenii încep să ii doară în cot de medicii de familie și să se informeze și să se trateze singur? vă este frică că vă pierdeți mușterii? vă este frică că oamenii dacă chiar ar pune mâna să se infromeze și să aloce 4 ore/ zi doar pentru o singură problemă timp de 2 ani să citescă în continu și să caute rezolvări că o să găsescă rezolvări fără operații la lucrurile pentru care voi le recomandați să facă operații de exemplu colecistul infudat cu colecist, sau un disk intervertebral spart sau verugi negi... chiar si cancer si sida se pot trata vindeca complet! doar că industria asta a farmaceutică își dorește ca oameni să nu afle că sida hiv se poate vindeca complet chiar și din celulele creierului. Este o afacere pentru mulți să se vândă medicamente care nu vindecă complet oamenii de alzheimer pentru că este o afacere să existe multe bloi fără leac! când ele au leacuri de mai bine de un veac!

| RxTx a răspuns (pentru Antimanele104):

Am avut 145Kg si am ajuns la 99 Kg in 3 luni

| Antimanele104 a răspuns (pentru RxTx):

Nu zic că nu ai slăbit, dar nici un medic nutriționist nu îți recomandă o astfel de dietă dacă vrei să slăbești.

| Eireann a răspuns (pentru RxTx):

Nu despre asta era vorba - tu ai recomandat un medicament care are eficienta discutabila in cazul pierderii in greutate dar care poate cauza probleme destul de grave.
Ca si pacient ai dreptul sa refuzi orice procedura medicala sau tratament dar medicul are obligatia sa te informeze cu privire la eventuale consecinte. Daca tu vrei sa te tratezi singur e alegerea ta si iti urez mult succes.

| Mosotti a răspuns (pentru RxTx):

Nu conteaza ce mananca! Conteaza doar sa aiba mai putine kcal decat arde, atata tot.
Eu mancam si paine si dulciuri si nu faceam nici o miscare, si slabeam 4 Kg pe luna cu 1000 kcal/zi deficit.

| goguPatent a răspuns:

Scazi numarul de calorii pe care il bagi in tine.
atat tot

| Mosotti a răspuns (pentru goguPatent):

Pai da, totul se rezuma la calorii, nu conteaza ce mananci, ca faci sau nu miscare, aia cu nu manca aia si aia e o prostie, poate manca orice atat timp cat are mai putine kcal decat arde.

Dar nu e obisnuit sa calculeze si altele, asa ca e problema.
Cel mai bine sa apeleze la un nutritionist, ca altfel nu stiu daca se descurca.

| goguPatent a răspuns (pentru Mosotti):

Tu nu ai treabă cu Putin și Orban ai tai? Adică de ce stai tot timpul să îmi explici mie rapsunul pe care l-am dat eu? E a 5a oară când faci asta

| Mosotti a răspuns (pentru goguPatent):

Lasa ma pe aia, nu e asta subiectul aici, esta cu totul alt subiect. Eu scriu si pentru altii aici, nu doar pentru tine, ca multi oameni vad anumit raspuns, si raspuns la acel raspuns, asa e pe toate forumurile.
Pe softpedia chiar se pedepseste daca zici ca de ce ti s-a raspuns, pentru ca tot asa, altii vor sa vada.

Deci nu am comentat pentru tine neaparat.
Si daca fac ce? Te-am f in dos sau ce?
Aveti niste figuri pe voi de nu se poate.
Nu o sa mai raspund la tine, dar zic ca idee.
Fata in fata nu aveti tupeul sa faceti din astea, ca v-o luati peste bot urat de tot uneori.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Nu mai manca atat de mult...

| SelenaTpu a răspuns:

Si eu am m-a ingrasasem.
Si ca sa slaabesc, iesisem sa ma plimb pe jos si cu bicicleta, ma duceam la sala de 3 ori pe saptamana. La un momendat am vorbit si cu o instructoare sa ma ajute cu ceva antrenamete, exercitii.
Si am renuntat la marea parte din mancarea nesanatoasa, adica fast food (McD, KFC, pizza) si dulciuri. Mai mananc, dar nu asa de des. Ma ingrasasem pentru ca am avut o perioada mai stresata, aglomerata si nitel depresiva.

| RxTx a răspuns (pentru SelenaTpu):

Eu am avut 145Kg si am mâncat doar 2 felii de pâine / zi, nu am mai mancat ulei margarina si nimic prajit si gata

| SelenaTpu a răspuns (pentru RxTx):

Și nu te-ai simțit obosit? Măcar o vreme

| RxTx a răspuns (pentru SelenaTpu):

Bine minunat superb, nu iei aspirina pe burta goala ci doar dupa ce mananci ceva
cu mancare in stomac.
bine foarte bine ma pot ridica repede de jos
pot sa iuibesc o femeie mult mai mult de mai multe ori pe noapte
nu mai gâfii
ma trage inima sa iau geanta de scule sa plec la clienti
nu mai ma sperie o scara de 4 metri daca trebuie sa ma urc sus sus de tot
Nu mai ma dor genunchii
nu mai ma doare goloana asa de rau
nu mai gafâii când...
primele 6 zile sunt groaznice daca te gandesti la mancare
dar poti sa iti iei apa dinaia cu gust si miros de mere
apa plata cu miros de ceva
si mananci mere cand iti e foame umpli burta cu morcovi
mananci canta cilama vrei
mananci mieji de nuca mieji de nuca mieji de floare soarelui mieji de tot ce vrei tu caiese migdale
. Anananas Kivi banane
salata la greu cu rosii cepa salata castraveti ridichi
ai ce sa mananci tot felul de ciuperci
brânză cu mucegai albastru de la megaimage la 10 lei felia

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Cumparati un storcator de fructe sa ai in casa madarine protocale multe
CUMPARA 20 DE STICLE DE suc de mere
cumpara 10 sticle de suc de pere sa ai in casa
cumpara 3 sticle de bors
eu in loc de bere bagam o gura de bors ajuta la digestie are bacterii bune
si sucul de mere de la țărani de la piață il bei asa când îți e puțin sete și ai băga o cola

Exista si prin benzinarii dar sunt scumpe acolo dar eu aveam bani dar la magazin sunt si mai ieftine pungi cu migdale stafide mieji de caise si alte chestii MIEJI DE FISTIC in punga aceea

si eu mai bagam si câte 1 ou pe săptămănă
200 grame de pește / săptămână
400 grame de carene de pui / lună

băgam kilograme de măsline in ulei de măsline găsisem unele cu niste ierburi pe ele au un bun gustos\
SA ITI DAU O IDEE SA MĂNÂNCI DE SPARGI FARA SĂ TE INGRASI

FA SI TU SARMALE IN FOI DE VIȚĂ DAR IN LOC DE CARNE PUNE IN ELE
NIȘTE MIEJI DE NUCĂ LĂSAȚI PUȚIN LA ÎMUIAT IMPREALABIL APOI STRIVITI IN MANA SA DEVINA CA SI CÂND AR FI CARNE TOCATA
ACESTE SARMELE IES MAI GUSTOASE DE CÂT CELE CU CARNE poti sa le mănânci cu iaurt nu cu smântână
există un iaurt grecesc de zici că e zmântănă
poti să mănânci niste mămăligă că se elimină repede

daca iti vine noaptea să mănânci să ai căpșuni struguri prune pere pepene pe o tavă gata pusi in frigider
sa nu ai alte prostii

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Am înțeles dacă mănânci varza cruda consumă mai multe calorii de cat îți oferă așa că îți umple stomacul și simți că ai mâncat

| hibitch097 a răspuns:

Tine deficit caloric și fă sport

| Mosotti a răspuns (pentru hibitch097):

Deficitul caloric e cheia, sport poate face sau nu. Ca arde mai mult cu sport e asa, insa nu e musai sa faca.

| Yorru a răspuns:

Incepe sa fi mai activ, incearca sa scoti dulciurile un pic cate un pic, mananca mancare gatita acasa fara fast food, informeaza te ce contine ce bagi in gura(calorii), ai putea sa incerci sa iti gasesti un joc activ pe afara(ceva ce te pasioneaza) cum ar fi basket sau fotbal sau chiar jogging