| Kaneman a întrebat:

Buna dragilor, as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o chestie care mi se pare ciudata si ma chinui de ceva timp. Mana dreapta o am mai mare, iar stanga mai mica, tot am incercat cu ganterele tot felul de repetari si tot de mana dreapta se lipeste orice as face. Cum as proceda cu mana stanga ca sa o aduc la acelasi nivel cu cea dreapta, ce exercitii imi recomandati, ce metode au functionat la voi pentru a egala bratele? Vreau sfaturi si video-uri despre cum sa egalezi bratele! Ce trebuie sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| George1337 a răspuns:

Ok, chestia asta e intalnita de multe persoane si cei mai multi iau asa in gluma cu raspunsuri de genu "Nu te mai masturba atata.", dar chestia asta tine mai mult de psihic.
Din moment ce sigur esti dreptaci, creierul tau tinde sa dea forta mai multa manei drepte pentru ca el crede ca asa isi va savarsi mai rapid lucrul la care este pus sa-l faca. Cand ridici greutati iti propun sa ridici incet greutatea la piept pe banca si sa observi ca o sa ai mai multa putere transpusa in mana dreapta decat in cea stanga, pentru ca creierului nu-i pasa ca tu vrei sa ridici cu ambele maini, el doar pune in aplicare comanda pe care i-ai dat-o (sa ridice greutatea) dar o face in modul in care i se pare lui mai eficient, punand toata puterea in mana pe care o foloseste zilnic. Stiu ca suna stupid cand citesti, dar cand pui in practica aceste lucruri si le observi o sa vezi ca o sa le controlezi foarte usor.
Eu iti spun asa, concentreaza-te sa transpui aceeasi forta in ambele brate. daca ai o oglinda la sala, uita-te in ea sa iti mentii bara pe care ai grutatile dreapta, sa nu ridici mai mult cu dreapta sau invers.
Doua exercitii la care sunt convins ca o sa poti sa le aduci la loc sunt: ia o greutate in mana si ridic-o pe la spate pana deasupra capului, asta pentru triceps. Si cel pentru biceps cu doua gantere in fiecare mana ridicate pana la barbie.

1 răspuns:
| InvatamProgramare a răspuns:

Salut, O vizita la un Kinetoterapeut te poate ajuta pentru ca el va vedea exact ce grupe de muschi iti sunt subdezvoltate la mana mai mica si iti va da exact ce ai tu nevoie. Noi aici nu putem decat sa facem presupuneri. happy