| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca facand sport sa nu mai cresc in inaltime? Am 14 ani, 1.58 inaltime si 57 kg. Fac zilnic exercitii cardio si/sau aerobic, dar doar 10 min/antrenament si seara o alergare usoara de 15 min. Parintii mi-au spus ca daca imi fortez muschii nu voi mai creste in inaltime, dar nu mereu depun atat de mult efort pentru a spune ca imi fortez muschii. Este posibil?

5 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu stiam ca nu mai cresti in inaltime daca iti fortezi muschii prin antrenamente de forta, nu prin aerobic si/sau cardio. E bine sa faci sport de la varste fragede, din cate stiu eu, chiar te ajuta sa cresti in inaltime. Uita-te la sportivii de performanta care fac sport din copilarie..multi dintre ei au o inaltime peste medie

| Joker11 a răspuns:

Depinde de corpul tau, poti fi dezvoltata, poti face sport, 10 minute nu e mult,, nu cred ca este posibil.

| MyToXicRoMaNcE a răspuns:

Buna
la 14 ani inca esti in crestere
eu fac sport de la 4 ani si sunt destul de inalta
vei creste in functie de metabolismul tau
pup!

| tuberculoza a răspuns:

Daca ai face ridicari la piept cu 40kg in fiecare zi as zice si eu ca nu mai cresti...mai multa miscare face un om in somn decat 10 minute de aerobic
esti in crestere.Ai timp destul

| Cosmin86 a răspuns (pentru tuberculoza):

"as zice si eu ca nu mai cresti" ai zice PROST.

Poate sa faca si cu 80 kg la piept si tot ar creste.