| anonim_4396 a întrebat:

De data asta am o dilema in legatura cu fizicul meu. Imi place foarte mult sportul de toate felurile (alergatul, baschetul, exercitii pentru masa musculara, fitness etc.). Baschet am practicat in vara anului 2015, timp de o luna jumatate, aproape zilnic (aveam antrenamente, dar nu ma duceam mereu fiind foarte obositor si nici ora la care erau fixate nu-mi convenea), iar acum nu mai practic doar la scoala la ora de sport (de doua ori pe saptamana si nu mereu). Alergat, mai ieseam seara (tot in vara) ca-mi placea foarte mult senzatia in timpul alergatului cat si de dupa aceea, iar acum alerg luni, miercuri si vineri dimineata pe stomacul gol pana obosesc, niciodata nu am tinut evidenta distantei pe care o parcurg sau timpul, fac incalzire inainte, iar dupa alergare merg in pas normal. Exercitii de masa musculara (pentru abdomen, picioare) pot spune ca fac mereu (nu zilnic), nu il fac regulat, il fac cand imi vine si cand ma simt energica (si in legatura cu asta as avea nevoie de un raspuns: daca se intampla ceva cu masa mea musculara, daca creste daca nu fac regulat), uneori trec luni si nu fac nimic. Ma mai trimit parintii uneori in pivnita sa aduc apa, eu stau la bloc, la etajul II si trebuie sa urc cu un bidon, o greutate de vreo 6 litri si mi-e frica ca daca car asa greutati sa nu ma mai dezvolt, sa nu mai cresc. Si daca fac sport (v-am spus mai sus cum il practic) pot sa nu ma mai dezvolt? Sunt foarte mica de inaltime. Ce pot sa fac sa ma inalt cat timp eu inca ma mai dezvolt? Daca bei lapte, te inalti? Este adevarat ca te inalti numai pana la varsta de 14 ani (clasa a VIII-a) si dupa aceea nu mai cresti deloc? Eu am deja 13 ani si sunt foarte mica si mi-e frica ca intr-un an sa nu cresc inde-ajuns. Am 1, 57 m si as vrea sa ajung cam pe la 1, 70-1,75 m. Sunt si cea mai mica din clasa la statura. Ah, si inca ceva: pot utiliza fitmaxx 5? Am facut ieri 5 minute incontiuu, mi-a placut enorm! Ma afecteaza cu ceva?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Singurul lucru ce opreste cresterea este un exercitiu cu greutati mari ce comprima coloana vertebrala deci esti in siguranta, fa cat sport doresti si cresti si pana la 20 de ani deci mai e timp, nu te afecteaza cu nimic. bafta cu sportul si fii activa(ps asculta muzica in timpul alergatului asa va deveni o obisnuinta)bafta!

1 răspuns:
| Emanuel911 a răspuns:

Pull-up-urile sunt un mod foarte eficent de inaltare, de asemenea si inotul este o metoda foarte buna de inaltare