| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Genoflexiunile sunt pentru toata zona piciorului, sau doar pentru zona genunchiului? Funda.

Răspuns Câştigător
| Prezidentul a răspuns:

Daca le faci corect, genoflexiunile te ajuta sa slabesti in functie de efortul pe care il depui (de cate faci pe zi).

16 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Habar nu aveam ca genunchiul e o grupa de muschi laughing

| awspam a răspuns:

Daca a avut un traumatism, gen lovitura, operatie, deplasare, cred ca e mai bine sa il miste fara sa se lase pe el, cred ca asta incercai sa afli

| awspam a răspuns:

Dar fix la ce spui, la geno lucreaza membrele inferioare cu totul, grija mare totusi, exercitiile se incep cu incalzire, si se trece la greutati mai mari moderat

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Pentru majoritatea muschilor din partea inferioara a corpului, inclusiv fesierii.Numai bine

| IForgotMyNameAgain explică (pentru AndreasfromMetallicA):

Daca fac doar genoflexiuni zilnic mai trebuie sa fac si alt fel de exercitii pentru picioare?

| Goldenboy97 a răspuns (pentru IForgotMyNameAgain):

Ridicari pe varfuri.

| IForgotMyNameAgain explică (pentru Goldenboy97):

Chiar sunt eficiente?

| Prezidentul a răspuns (pentru IForgotMyNameAgain):

Poti sa alergi zilnic prin casa cate 10 min, sau sa sari dintr-un picior in altul. Totul este sa depui putin efort, niciodata pana la durere... Chestia aia cu NO PAIN, NO GAIN este falsa. Muschii sunt foarte sensibili si trebuie facuti treptat si cu atentie. Bafta!

| IForgotMyNameAgain explică (pentru Prezidentul):

Si febra musculara? E normal sa apara la inceput?

| Prezidentul a răspuns (pentru IForgotMyNameAgain):

Da, poti lua o aspirina ca incepator, desi este mai bine sa treci normal peste ea (fara pastile), cu un dus sau o baie calda. big grin

| irinelcristiano a răspuns (pentru Prezidentul):

De cand sunt muschii asa de sensibili? Cum sa alergi prin casa 10 minute, traiesti in jungla?
Daca faci in jur de 180-220 genoflexiuni pe zi, mai alergi si 30 de minute afara pe o baza sportiva in aer liber si te hidratezi si foarte bine, totul va merge foarte bine!

| Prezidentul a răspuns (pentru irinelcristiano):

Nu toata lumea face jogging, d-aia exista gym, nu? Probabil nu este o comparatie buna, dar merge.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Prezidentul):

Depune tu putin efort si merig pe principii stupide de genul si o sa ramai un copil mic si firav

| Goldenboy97 a răspuns (pentru IForgotMyNameAgain):

Da, 20-30 ridicari eventual mai adaugi greutate pe tine daca ti se pare prea usor.

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Stiu ca pare un raspuns pervers, dar "pipaie-ti" muschii in timp ce faci genoflexiuni. Simti cum ti se incordeaza "zona genunchiului"?
Sunt bune pentru toata partea de jos a corpului, de la fese la degetele de la picioare, dar ajuta si la muschii abdomenului, ai spatelui si le poti face cu bratele in diferite pozitii pentru a adauga un plus de dificultate si a mari rezultatul. Like! Big smile!