| allxmariaa a întrebat:

M-am apucat de alergat de o săptămână și încerc sa alerg cât mai mult dar obosesc foarte repede. Stiu ca trebuie sa mănânci cu 2 ore înainte. Ce as putea face sa reusesc sa alerg cât mai mult? Sa reusesc sa fac măcar 1 km.

Răspuns Câştigător
| heracles a răspuns:

Rezistenta intr-adevar se dezvolta pana la 45 de ani, de aceea am spus sa nu disperi, eu am facut ceva sport, nu de performanta, dar stiu ce vb, da intr-adevar poti sa mananci si cu 2 ore inainte sau cu o noapte inainte de efort, de exemplu daca iti propui sa alergi dimineata pe la ora 8 sau 9 poti manca seara inainte de culcare si a 2 zi poti alerga.(indicat este sa alegi dimineata sau mai spre seara)atunci este energie multa in natura.O sa reuseti sa faci si 1 km dar, totul este sa nu te grabesti, de obicei trebuie sa ai o alergare relaxanta cu niste casti la urechi sau poti vb cu partenera de jogging, intr-o alergare relaxanta 1 km il faci cam in 5-6 min si cateva secunde, nici nu trebuie sa-ti schimbi tempoul.alergi pur si simplu relaxata, acum, sa nu crezi tu ca dupa o saptamana de cand te-ai hotarat sa alergi gata vreau s alerg un km, incet, incet o sa ajungi si acolo, dar cu timpul, daca alegi de exemplu pe un stadion si vrei sa faci ture atunci trebuie sa stii cam cati metri alergi intr-o tura, o tura de stadion are 400 de metri, 2 ture jumate ar fi cam 1 km, dar daca vrei sa alegi pe un teren drept, ca maratonistii sau ca la cros, acolo nu mai ai de unde sa stii cati metri parcurgi, asa ca trebuie sa ai un cronometru la tine si ti-am spus intr-o alergare relaxanta iti i-a cam 5-6 min pe km, alergarea pe stadion este mai grea/solicitanta, pentru ca alergi in cerc, pe cand pe un teren drept nu este chiar asa de greu, deci o sa ajungi sa alergi si 1 km, dar nu chiar asa dupa o saptamana iti va lua o luna, 2 poate chiar mai mult, depinde cat iti propui sa alegi, dar din prima nu o sa poti, e ca si cum te apuci de sala si dupa o saptamana vrei sa ridici 100 de kg, hm, asa ceva nu se poate, propuneti si tu, nu stiu, azi vreau sa alerg 500 de m, vezi cum reactioneaza org. daca te duce, e ok, saptamana viitoare iti propui cu 50 sau 100 m mai mult si ai ajuns deja la 600, dar asta depinde de org. tau fiecare reactioneaza diferit, daca nu poti 500 lasa-l la 400 desi la varsta de 15 ani ar cam trebuii sa rezisti 500-600 m, chiar 800, dar daca nu ai mai alergat nici odata, orgnismul nu este obisnuit cu astfel de efort si atunci i trebuie timp sa se obijnuiasca.bafta

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns:

Hello,hello,Mariaa,cam cati ani ai?

| allxmariaa explică (pentru heracles):

| heracles a răspuns (pentru allxmariaa):

Oho, pana la 45 de ani de ani ai timp sa -ti dezvolti rezistenta, asa ca nu dispera, glumesc

| heracles a răspuns (pentru allxmariaa):

Si am uitat, dupa fiecare efort sa faci streching(gimnastica)