| sonyaandreea9292 a întrebat:

ma puteti ajuta si pe mine cu catva sfaturi? va rog mult, deci uite desi am slabit destul de mult in ultimul timp fiind tot activa si la job si acasa am gambele destul de urate, si parca si fundul s-a cam lasat, infine gambele parca sunt cam mari, sunt late, au gasime pe ele, si ma gandeam daca ma apuc sa urc scarile, mai exact 20 de etaje de 3-4 ori pe zi, in cel putin o luna, o sa se observe ceva rezultate? sau trebuie sa urc mai multe? vreau sa capete gambele o forma mai frumoas, mi-am luat chiar si o crema pentru arderea gasimilor si m-am gandit sa ma dau cu ea pe gambe dupa care sa le infasor in folie si sa urc asa scarile, de alerat nu am unde sa alerg. multumesc

8 răspunsuri:
| figure a răspuns:

Ideal ar fi sa te apuci de un sport pe care sa il poti practica constant, de macar 2 ori pe saptamana.

Poate jogging (recomand), poate alergat pe banda, poate inot...

Nu functioneaza solutii aplicate pe moment / pe o zona a corpului. Functioneaza doar solutiile pe care le poti integra, permanent, in ritmul tau normal de viata, astfel incat sa ai un stil sanatos si sportiv.

Evita suplimentele / tratamentele/dietele de slabit / etc.

Nimic care da rezultate rapide, nu da rezultate durabile si sanatoase.

| Cosmin86 a răspuns (pentru figure):

De ce sa evite suplimentele?

| figure a răspuns (pentru Cosmin86):

Nici macar suplimentele naturale nu sunt neaparat naturale.

In termeni durabili :
Este preferabil/ideal sa iei tot ce ai nevoie printr-o alimentatie rationala si sa iti echilibrezi organismul prin sport.

Pe moment :
Daca ai o problema care trebuie rezolvata urgent (ex. imunitate scazuta), atunci este firesc sa te indrepti si catre tratamente/suplimente sau medicamente prescrise de medic.

Dar... ideal - pe termen lung - construieste-ti o viata sanatoasa, nu un sir lung de retete...

| Cosmin86 a răspuns (pentru figure):

Exista suplimente care ajuta la slabit si la sanatate, cum ar fi l-carnitina, nu vad niciun motiv sa nu foloseasca.

P.S. : tu esti anti-suplimente si pui poza cu o bere? laughing

| figure a răspuns (pentru Cosmin86):

Fa ce zice popa, nu ce face! laughing

Eu am zis ca : "Nici macar suplimentele naturale nu sunt neaparat naturale.". Daca e posibil, e preferabil sa optezi pentru alimente naturale, nu pentru vitamine / suplimente care sa le substituie.

Oamenii au tendinta de a manca numai prostii si de a lua niste suplimente/medicamente ca sa compenseze...

PS : Om sunt si eu laughing

| johnstone a răspuns:

In sport nu exista "slabire zonala". In urma exercitiilor, corpul decide de unde va accesa depozitele de grasime. Asadar facand exercitii pentru gambe nu inseamna ca vei indeparta grasimea de pe acestea. In mod normal o persoana se ingrasa la extremitati in ultima faza. Deci in procesul de slabire sunt aceiasi pasi doar ca invers. Corpul va incepe sa acceseze grasimea de la extremitati (fata, maini, picioare abia dupa acea coapse si abdomen). Corpul va accesa depozitul de grasime doar prin intermediul exercitiilor cardiovasculare, nu prin stimularea locala a grupei musculare.

Fluxul de energie este ficat -> muschi -> depozit de grasime. Asta inseamna ca atunci cand faci exercitii cardiovasculare (urcat trepte, alergat, bicicleta) trebuie mai intai sa consumi toata energia din ficat, apoi cea din muschi ca abia in ultima faza corpul sa acceseze depozitele. Asta inseamna sa faci un antrenament cardiovascular la intensitate medie de cel putin 90 min. (mersul pe bicicleta). Pe alta parte exista antrenamente mai eficiente, cum ar fi cele de tip HIIT. Alternezi 30 secunde de sprint cu 30 secunde de mers pe jos, (sau urci scarile fara oprire 30 sec cu 30 sec pauza) in 5 reprize la inceput. Acest tip de antrenament nu acceseaza depozitul de grasime dar iti ridica metabolismul astfel incat corpul tau va arde pe parcursul zilei.

Recomand antrenamentele in prima parte a zile dar niciodata pe stomacul gol. Poti sa suplimentezi cu 2g de carnitina pentru transportul acizilor grasi la mitocondrii, si un supliment de crom pentru cresterea sensibilitatii la insulina.

Ideal ar fi sa-ti faci cateva masuratori sa vezi exact unde te situezi. Exista cantare speciale care indica prin impedanta bioelectrica procentul de bodyfat, apa si muschi.

Mergi intr-un maxim de 100g carbohidrati / zi, restul proteine si grasimi.

Cat despre crema de ardere a grasimilor... poti sa uiti de ea.

| ellutza1426 a răspuns:

Cea mai buna a legere ar fi alergatul intr-un parc sau pe banda la sala... urcatul scarilor nu e prea eficient...dar daca nu ai unde sa alergi e bun si sa urci scari