| TheLittleCurious a întrebat:

Buna membrii TPU. Am nevoie de un lant pe o bicicleta mountain bike cu 9 pinioane, 3 foi, roti de 26' si am vrut sa va intreb daca se potriveste un lant de 6, 7,8 pinioane, 116 zale sau este nevoie de un lant strict pentru 9 pinioane. Nu am deloc lant pe ea. Ma gandesc, ca daca lantul va fi de 8 pinioane de exemplu, cand se va intinde la maxim nu va reusi sa ajunga pe viteza 1, deoarece nu este destul de lung. Dar nu stiu sigur. Asa m-am gandit eu. Doresc un raspuns de la cine se pricepe in domeniu si cunoaste.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca lantul este prea scurt nu-l poti pune pe bicicleta. Ia-ti unul normal: http://www.bikexpert.ro/......8_394.aspx

| TheLittleCurious explică (pentru Salontanul):

L-am vazut si eu. Dar ma gandeam ca gasesc ceva mai ieftin. Am vazut ca alea cu 7, 8 pinioane sunt mai ieftine si am vrut sa stiu daca se potrivesste.

| Salontanul a răspuns (pentru TheLittleCurious):

A mea este cu 8 pinioane. Intinzatorul sta catre in fata. S-ar putea sa mearga si la a ta. Mai este loc sa se intinda. Vezi cate zale are cel ce vrei sa-l cumperi. Aici vad 2 variante: 114 si 116 zale.

| TheLittleCurious explică (pentru Salontanul):

Majoritatea care le-am vazut de 8 pinioane au 116 dar nu conteaza si grosimea?

| Salontanul a răspuns (pentru TheLittleCurious):

Nu. Nu conteaza. Toate-s la fel. Iar daca lantul este mai lat cu 1 mm nu-i bai. Pe vremea lui Ceausescu oamenii puneau lant de motorete sau de la semanatoare la biciclete si erau cu mult mai groase. Mai subtiri nu sunt.

| TheLittleCurious explică (pentru Salontanul):

Aha ok. mersi pentru detalii. Dar totusi daca ui un lant de motor big grin laughing pe un mountain bike cu 7, 8 viteze nu calca bine pe pinion. poate ar sta chiar pe doua pinione deodata laughing.

| Salontanul a răspuns (pentru TheLittleCurious):

E. E diferenta pentru ca sunt mai multe pinioane dar oricum este un joc acolo care-i permite un milimetru.

| TheLittleCurious explică (pentru Salontanul):

Ok. Mersi. Pentru cei care doresc mai multe detalii despre lanturi bicicleta, intre timp, am gasit un link ajutator : http://www.freerider.ro/service/cum-alegi-un-lant-de-bicicleta-55042.html