| Almássy a întrebat:

Buna,
o antrenez pe sora mea de 13 ani (daca ajuta) sa scape de burta ca e cam mare (mare mare) si ii e cam rusine la scoala, vine acasa si se plange.
azi a facut 90 de abdomene, in cat timp scapa de burta si cate abdomene sa mai faca?
eu am scapat usor de burta dar la mine e altceva zici ca nu am fi surori!

13 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Poate sa faca abdomene mult si bine ca nu o sa scape de ea.

Slabitul porneste in primul rand de la alimentatie.

In al 2-lea rand ea are nevoie de alergare nu de abdomene.

| BiuL a răspuns:

Nu scapi de grasimea abdominala cu abdomene, alea sunt pentru muschi. pentru slabit trebuie ceva cardio, alergat, urcat pe scari, mersi cu bicicleta etc

| greyhound a răspuns:

Sora ta ar trebui sa-si concedieze antrenoarea happy pe langa faptul ca e aproape inutil, e si chinuitor sa faci 90 de abdomene pe zi la 13 ani
Luati-i o pereche de role, o bicicleta sau sa alerge si atunci o sa slabeasca

| meli120 a răspuns:

Ar trebui sa incerce si o dieta gen:dieta cu 3 zile carne/ 3 zile lactate, 3 zile legume si fructe si sa continue sa faca si sport dar nu exagerat.

| Andreea0612 a răspuns:

Pai prin abdomene nu se poate scapa de burta. Cele mai bune exercitii sunt cele cardio (sarit coarda, jogging, etc).
Are cumva kg in plus? thinking

| Almássy explică (pentru Andreea0612):

Pai face 1 ora mers/5 zile pe saptamana, nu mai mananca duciuri, paine, si fara prajeli de astazi, abdomene 100-200 pe zi de acum.are kg in plus are 1, 68(mai inalta cu 3 km ca mine laughing ) si 69 kg deci ar trebui sa aiba macar 60 sa aiba corp frumos.a da si nu mananca dupa ora 6, mai face exercitii pentru abdomen

de dieta nu se pune problema, are 13 ani

daca face toate astea +inca alte activitati sportive cam in cat timp ajunge la 60? mai ales ca vine vara si ma doare sa o vad trista

de dieta nu se pune problema

| PukaTha a răspuns (pentru Almássy):

Atunci nu prea stiu ce sa ziic...Esti sigura ca nu are glanda sau vreo boala de genul? Oricum daca o sa continue sa faca ce a facut pana acum, eu cred ca se vor vedea rezultatele..si daca are mai multa ambitie poate aprofundeaza toate cele realizate si mareste efortul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Almássy):

Cu abdomene o sa-ti faca praf coloana in zona lombara, ar trebui sa nu faca DELOC.

abdomene = exercitii de tip anaerob

Pentru slabit ai nevoie de exercitii de tip AEROBIC. E o foarte mare diferenta intre ele.

Pe scurt, daca faci abdomene ca sa slabesti inseamna ca esti complet pe langa

| Andreea0612 a răspuns (pentru Almássy):

Tu cu abdmenele mai mult o chinui :)) le face degeaba.
Trebuie sa ai grija sa nu mai manance produse fainoase si dulciuri (de prajeli nu mai spun fiindca e clar ca ar trebui sa le scoata din alimentatie) iar in schimb sa manance legume si maxim 1/2 fructe pe zi fiindca ele ridica mult nivelul insulinei plus ca nici nu tin de foame. Poate manca si seminte,alune, nici, dar nu in cantitate mare pentru ca contin multe calorii dar sunt foarte satioase, mai ales semintele de floarea-soarelui.
Nu e indicat sa tina o dieta cu prea multe restrictii fiindca odata ar putea ceda si cu greu o mai scoti din dulciuri si paine :)) am patit-o chiar eu, si asa e cam mica pentru diete.
Cat despre sport, poate sari coarda prin casa (eu asta fac, pot sari 10 min in continuu pentru ca practic de mult saritul corzii si chiar daca nu mai vreau sa slabesc tot continui, si mai e si distractiv, mai ales daca asculti muzica in timp ce faci asta) sau poate iesi la jogging, mai sunt filmulete pe net care sunt foarte bune cum ar fi asta-> http://www.youtube.com/watch?v=GcECwMShOPY&list=LLcLqKGnO-Z6b3oK4TH6sPbQ La inceput e mai greu dar dupa aia te obisnuiesti si nu te mai lasi de ele :)) esti mai motivata atunci cand vezi ca reusesti sa faci tot filmuletul si cat de transpirata esti la sfarsit.

| hibrid112 a răspuns:

NU se pune problema dietei ci simplu stil de viata sanatos. Laso cu abdomenele nu cred ca vrea sa faca mma laughing sa aiba abdomenu tare. Puno pe alergat, coarda bicicleta.Mersu e pentru batrani sincer la corpu ei si varsta o ora de mers e cam 0. Acum depinde de mobilitate si rezistenta ar fi de ajuns dupa mine. 1 ora alergat cu mici pauze si coarda (e fata cred ca o sare cu placere).Un alt exercitiu ar fi lovituri la sacul de box are un efect foarte bun e mai intens dar mai eficent + de asta lucrezi si bratele.Ii urez bafta surori tale si multa multa ambitie!

| Denymatrix a răspuns:

Hmm..incearca si fa cu ea acest program de exercitii.Trebuie sa faca 20 de minute pe zi: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ISgxJ4GpSTk

| PukaTha a răspuns:

Poi nu e necesar sa faca chiar 90 de abdomene, spune-i sa incerce dieta Dukan si ar fi bine ca in fiecare zi sa faca 30 de minute de sport(de exemplu seara pe la ora 7, dar in fiecare seara pana la 7 jumate incercati tot felul de exercitii, nu neaparat doar abdomene). Succes in a scapa de colacei!:**

| Almássy explică (pentru PukaTha):

Nu se pune problema de dieta are 13 ani