| RobertG101 a întrebat:

Bună seara. Am 24 ani, 1.76 m înălțime si 73 Kg. Vreau să mai dau jos grăsimea rămasă de pe burtă, șolduri, picioare și piept. Sunt destul de activ deoarece lucrez la livrat ziare și merg mult pe jos, dar numai două zile. Restul zilelor merg la sală și fac cardio timp de o oră. Am o dietă cât de cât echilibrată, mănânc mai mult fructe și dulciuri spre deloc. Ce altceva mai pot face să slăbesc măcar 1.5+ Kg pe săptămână până ajung la 69 Kg?

Răspuns Apreciat de Editori
| Kerre a răspuns:

In primul rand iti pot zice ca nu poti scapa de grasimea de pe burta, solduri, picioare sau piept separat. Corpul nostru lucreaza ca un tot intreg deci daca e sa scazi grasime o vei scade de pe tot corpul nu doar in anumite zone. Totul se rezuma la numarul de calorii consumate pe intrega zi (24h). Nu conteaza daca faci tu miscare multa sau mai putina daca nu vei fi intr-un deficit caloric atunci orice ai face/consuma va fi in zadar. In gereal miscarea adauga doar un - in totalul tau final de calorii, de exemplu daca pentru a slabi ai nevoie de aproximativ 2000 calorii si tu ai consumat 2150 pai atunci poti face cardio pentru ca corpul tau sa foloseasca acele calorii ca energie pentru a sustine activitatile fizice. Deci pentru inceput calculeaza-ti necesarul caloric pentru mentinere ( sunt multe astfel de calculatoare pe google ) si scade aproximativ 400 calorii. In orice caz nu uita ca trebuie sa adopti o alimentatie sanatoasa.

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este foarte greu sa intelegi corpul uman. Spre exemplu eu sunt intr-un deficit caloric de 1000 kcal de 14 zile, si sunt foarte putine semne sa fi dat ceva jos. Iti dai seama cat de mult inseamna 14000 calorii, vreo 3-4kg. Eu cred ca secretul este activitatea. Nu ajunge cat efort depunem, trebuie mai mult.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Frank51):

14000kcal nu inseamna mai mult de 2kg. Nu "este foarte greu sa intelegi corpul uman" daca te documentezi.

| Frank51 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Stai linistit ca sunt destul de documentat. Am spus asta pentru ca bendeac a sustinut ca deficitul lui caloric nu a functionat - https://bit.ly/2vaOhV5

| Clorox a răspuns:

Eu nu mananc dupa ora 6, nu mananc carne, prajeli, paine, beau foarte multa apa. Daca mai si alergi pe deasupra ai sa dai jos kilogramele nedorite rapid.
Acum depinde si de fizionomia ta.

| Kerre a răspuns (pentru Clorox):

Nu te speria, poti sa mananci si dupa ora 6 nu ti se va intampla nimic.

| Clorox a răspuns (pentru Kerre):

Nu e vorba de asta, e mai bine sa n-o fac... Mi-a mers bine pana acum.

| Kerre a răspuns (pentru Clorox):

Daca tie iti place sa nu mananci dupa ora 6 e in binele tau dar multe persoane se infometau doar pentru ca au auzit ca daca mananca dupa ora 6 se ingrasa.

| AnastasiaK a răspuns:

Ok, se pare ca am jignit copiii de 11 ani comparandu-i cu tine laughing

| Elena9328 a răspuns:

Nu mânca după ora 6.
Sa ai 3 mese pe zi și o gustare (un fruct)
Mănâncă pește (nu îngrașă)
Carne de pui, dar fiartă cu niste legume (nu recomand cartofii )
Sucuri nu recomand, doar apa (și nu în exces ). Se bea cca 1, 5 l/2 l pe zi. Nu mai mult.
E bine că faci mișcare.
Dar învață sa ai doar 3 mese consistente, nu mai mult.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Elena9328):

Cine te-a invatat toate prostiile astea?

1. Poate sa aiba cate mese vrea cat timp are un deficit caloric, la fel cum degeaba ai 3 mese pe zi daca esti in surplus caloric.
2. Ora la care mananci nu influenteaza slabirea. Dupa cum am zis deja, conteaza caloriile.
3. Pestele, ca orice alt aliment, ingrasa in cantitati mari si nu ingrasa in cantitati mici. Din nou: caloriile conteaza.
4. Ai vreun alt argument pentru a exclude cartofii in afara de faptul ca nu-ti plac tie?
5. Apa se bea cat iti trebuie. Daca faci sport, eventual de performanta, 1, 5-2L pe zi e putin.

| Elena9328 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Te am întrebat cumva ceva eu pe tine? Nu.
Așa că ..pa

| AnastasiaK a răspuns (pentru Elena9328):

Mult te mai duce capul. Ai 11 ani sau ce? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| HugeHulk a răspuns:

Pai continua tot asa si o sa fie ok. La sala baga tare la trapez, ca sa dispara efectul de solduri late.

| AnneCyntia12 a răspuns:

Sunteti rautaciosi, omul a cerut doar un sfat, nu v-a cerut sa va certati.
P.s: Poti manca orice, dar nu prajeli. Sa ai 3 mese pe zi, sa nu mananci dupa ora 7.
Mult spor!

| Zendom a răspuns:

Poti incerca sa bei suc de citrice (grapefruit de preferat) in combinatie cu alte fructe daca e prea amar pentru gustul tau tatal meu a reusit sa elimine excesul de grasime

| Babanul a răspuns:

Salut, fructele sunt in mare parte carbohidrați, încearcă să stai departe de fructe cum sunt bananele, smochinele, sau de obicei ce e mai dulce. Dieta este cea mai importantă parte, încearcă să mânci legume.