| DariusBob a întrebat:

Buna seara,eu lucrez in construcții,nu îmi permit să am febră musculară mare, cu alte cuvinte nu îmi permit să lucrez odată pe săptămână aceeasi grupa de mușchi așa că le am combinat pe toate genoflexiuni flotari abdomene și plank...de 3 săptămâni le fac zilnic pe toate și nu vreau sa mă opresc timp de 1 an...se poate întâmpla ceva rău?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Febra musculara apare atunci cand anumite grupe de muschi sunt folosite, ca semn ca se lucreaza pe ele.
Febra musculara iese cand continui sa faci efort fizic cu muschii aia, in 2-3 zile simtindu-te mult mai bine.

Chiar nu face sens sa mai mergi la sala odata ce lucrezi in constructii, ca acolo se lucraeza toate grupele de muschi prin efortul fizic facut zilnic.

| Cosmin86 a răspuns:

Spate si biceps nu lucrezi? Adauga si niste tractiuni la antrenamentul tau.

| dullcat a răspuns:

Buna.Muschii au nevoie si de pauze pentru a se reface, altfel dezvoltarea musculara e impiedicata.Nu e ok sa ii lucrezi zilnic timp de un an. In orice rutina cauti pe internet vei gasi ca nivelul de dificultate tot creste si ai macar o zi sau doua pe saptamana in care nu faci nimic.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu se poate intampla nimic rau doar ca e putin probabil sa creasca masa musculara asa. Cat despre febra musculara la sala, ea apare doar la inceput..in vreo 2-3 saptamani nu mai ai problema asta.

Răspuns utilizator avertizat