| EcLipSa234232 a întrebat:

Salutare , am si eu o intrebare

este importanta odihna atunci cand faci exercitii pentru cresterea masei musculare ? Care dintre cele 2 programe credeti ca este mai eficient si ca ajuta la cresterea masei musculare mai repede decat celalalt ?

1. Primul Program

Luni - Tricepsi / Bicepsi

Marti - Abdomen / Spate

Miercuri - Pauza

Joi - Pauza

Vineri - Antebrat , Pectorali

Sambata - Picioare ( Genoflexiuni ) Coapse

Duminica - Pauza

2. Antrenamentul Al-2-lea

Luni - Bicepsi/Tricepsi

Marti - Abdomen / spate

Miercuri - Pectorali / Tricepsi

Joi - Picioare , Coapse

Vineri - Bicepsi tricepsi

Sambata - Abdomen spate

Duminica - Pectorali tricepsi

In primul program am adaugat pauze iar in celalalt lucru intens fara zile de relaxare , care credeti ca este mai eficient si in care dintre cele 2 programe se va remarca cresterea masei musculare mai repede ?

Răspuns Câştigător
| Rau1Alberto a răspuns:

Eu merg 5 zile pe saptamana.
Luni,marti,PAuza[miercuri],Joi,vineri[weekend pauza]
Program de asta nu am prea vazut thinking
iti dau un sfat dupa care fac eu si da roade.:
Luni: Piept + Biceps
Marti:Spate+Triceps
Miercuritongueauza
Joi:Umeri+Trapez
Vineritongueiept + Biceps/Triceps [ la alegere]
P.S: In fiecare zi,poti face abdomene, flotari, picioare.asta depinde cum ai chef si de cat esti in stare.
Eu am acest program, in 6 luni am reusit sa duc 30kg/gantera biceps si varf piept 100kg.Asta si depinde de greutatea ta.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rau1Alberto):

Am si eu un mic spate, muta pauza de miercuri marti. ca luni lucrezi biceps iar marti bicepsul participa la exercitiile pentru spate si nu o sa fie recuperat complet.
De asemenea, nu e nevoie sa lucrezi biceps/triceps de 2 ori pe saptamana, ca ii lucrezi deja de 2 ori ( tricepsul lucreaza cand faci piept si bicepsul cand faci spate ), dar ii lucrezi ca in programul tau ii supra-antrenezi si o sa te dezvolti mai lent.
Picioare nu bagi?

| Rau1Alberto a răspuns (pentru Cosmin86):

Picioare mai rar, si cand fac, fac gambe, ca in rest bag bicicleta. Faci cum vrei, eu fac asa cum am zis si am crescut mult + ca ii mai dau un aminoacid corpului dupa andtrenament pentru refacere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rau1Alberto):

Bicicleta nu compenseaza genuflexiuni cu 100 de kg pe umeri sau mai mult. O sa vezi.

Aminoacizii sunt destul de slabi, iar eu ma foarte indoiesc k in 6 luni impingi 100 de la piept cu programul ala ( poate cand te-ai apucat impingeai 90, asa se explica ), iar cu gantera de 30 pentru biceps dupa 6 luni, SIGUR nu le faci corecte happy

P.S. : sunt oameni care lucrand cu gantere de 25 au bicepsii mai mari si mai definiti decat altii care lucreaza cu 30 sau chiar cu 35, iti poti da seama de ce? simplu, pentru ac aia cu 25 le fac corect, tensiune constanta in muschi, fara capetele miscarii, etc. Eu am vazut sportivi profesionisti, cu ani de experienta, care iau ma imulte suplimente ( nu dioar un amarat de aminoacid ) si abia fac biceps cu 30 happy, dar am vazut si o gramada de amatori care lucreaza cu greutati mari si le fac incorect, clovni de sala laughing

5 răspunsuri:
| BodyFleci a răspuns:

Nu asa se face un program... lucreazati toti muschii in aceeasi zii. Combina exercitiile cu odihna in aceeasi zi! Trabuie sa faci exercitii pentru toti muschii intr-o zi nu sa ii lucrezi pe zile. Mai detaliazate si cand ai toate detalii apuca-te ca lumea de ele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BodyFleci):

Cum sa lucreze toti muschii in aceeasi zi? Asta e cel mai prost sfat posibil... mai mult de 2 grupe nu poti lucra serios intr-o ora... sa lucrezi toti muschii in aceeasi zi poate cand vrei sa slabesti, NU sa faci masa musculara