| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 14 ani si 1, 70 m.As vrea sa ma apuc sa fac exercitii cu gantere acasa.Precizez ca nu pot face pana in 5 flotari.Fac mai mult flotari daca imi pun aproape jumatate de tibie pe pat(20 consecutiv) si 50 de abdomene consecutive.M-am gandit ca la inceput sa fac exercitii cu gantere de 5 kg.Este buna aceasta masa pentru inceput?(Daca nu este buna masa aceasta recomandat-mi voi alta)

Răspuns Câştigător
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Eu la 14 ani, eram gras, dar si un pic mai intalt, dar aveam burta, nu puteam face 5 flotari nicicum, eram mai mult fata(la conditia musculara happy ) Am inceput cu flotari facute cu sprijin pe birou, cu greutati de 6kg biceps, la umeri ma chinuiam cu o sticla de apa si nici nu stiam ca se numesc deltoizi, nu stiam nimic, credeam ca pot face flotari mai multe daca feam cu gantera happy si acuma rad la acele amintiri, mai ales ca acuma se urca lumea in spatele meu cand fac flotari si se minuneaza de puterea mea happy.
Primul sfat: nu fa acasa, mergi la o sala, unde sa iti dea un instructor un program de incepatori, 2 luni sa te adaptezi, mare grija sa nu il faci zi de zi, daca este un antrenament fullbody (tot corpul intr-o zi) mai bine faci doar 2 zile sala pe saptamana si nu ia dupa alta, sau depinde, ca daca dai tot ce ai in acea zi mai bine faci 1 zi pe saptamana si cu exerciti mici pe acasa, daca vr sa mergi la o sala da-mi un raspuns si am sa te "indrum" chiar daca esti primul pe care il voi indruma nu cred ca voi gresi mult laughing
Daca vrei sa faci acasa e bine sa faci flotari, pana la extenuare, flotari cu picioarele pe banca, flotari simple, dar toate cu priza larga, cu gantera faci biceps, triceps, deltoizi, dorsali, trapez(chiar de mantuiala cu gantera daca e greutate mica) si antebrat, pectoralii(daca ai 2).
Acuma exercitiile le gasesti pe google, cat se poate de simplu scrii : "exercitii xxxxxxxx cu gantera" si te uiti la imagini/videoclipuri. Cel mai bine este sa iti cumperi o gantera la care sa ii poti schimba greutatea, nu una care are fix 5kg, care o vei folosi o luna, dupa care gata o arunci, daca vr de 5kg foloseste un "butoias" de apa de 5l, daca vr de 10 kg bea apa si umple-l cu nisip, asa cred ca scoti mai mul de 15 kg, dar in fine.O gantera iti iei cand nu mai poti folosi ce ai in casa, asta daca nu vr sa iti misti curu la sala, uitate mult pe youtube, chiar lenes sa fi sa nu cauti pe youtube, pe internet e totul dea gata, dar nici nu cauti...

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Ma citez "pectoralii(daca ai 2)." cand am scris daca ai 2 ma refeream la gantere, pentru exercitiile : Impins din culcat/inclinat cu gantere si Fluturari cu gantere din culacat/inclinat

7 răspunsuri:
| LiviuAlexoiu a răspuns:

3kg>5kg
Mai bine asawinking

| Andydaniel96 a răspuns:

Incearca sa nu ridici in picioare ca ramai la 1, 70 bft!

| BaiatulCuDobermanul a răspuns:

Am si eu 14 ani sunt mai josut decit tine, si amu ma ocup cu workout pot sa fac asa ceva ce uni de vreo 20 de ani nu pot. Am inceput sa fac multe flotari, ridicam gantere de la mic la mare (kg) amu ma ocup cu 20 kg si fac de 20. Nu conteaza cu cite kg sa incepi nu iti lua cele mai grele care poti doar odata sau de 2 ori ieti asa in cit sa faci de 5-10 ori

| Y0nwtss a răspuns:

Îţi recomand să faci cu o ganteră de 5 kg pentru o mână şi de 10kg pentru 2 mâini. Încearcă să faci câte 4-5 serii a câte 10-15 ridicări pe serie. Flotările nu sunt foarte necesare dacă nu poţi să le faci, te poţi pune pe marginea patului să faci câte 10-15. Abdomenele câte 50 faci pauză 3-5 min după faci din nou 100 sunt de ajuns.Îţi sugerez să te antrenezi câte 1-2h pe zi.Multă baftă! xD

| Cosmin86 a răspuns (pentru Y0nwtss):

De ce 1-2 h pe zi? muschii se dezvolta in zilele de pauza, cand te antrenezi zilnic progresezi mai lent si mai prost

greseli tipice de incepatori... mai documenteaza-te

| Astor115 a răspuns:

E bine ti-ar fi foarte folositor un extensor si nu e scump deloc, incearca sa inveti sa faci diferite tipuri flotari dar mai intai fa-le pe cele normale cate 20-25 pe serie. Ganterele nu sunt prea folositoare...mult mai folositoare ti-ar fi fost o bara pentru tractiuni. Mult succes.