| Vectra1 a întrebat:

Am 16 ani,inaltime 1, 77, 58-59 kg si fac sala de o luna jumate' (am avut 56 kg cand m-am apucat ).As vrea sa va intreb cam in cat timp as pune masa musculara si s-ar vedea diferente (eu sunt si mai slab si ma gandesc ca dureaza mai mult ). Mananc 4-5 mese pe zi destul de bogate in proteine.Ar fi bine sa fac si flotari acasa. pe langa sala?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pare ok, la alimentatie as mai adauga doar niste grasimi sanatoase ( migdale, nuci, caju, etc. ) intre mese, atat.

La cum mananci, daca te antrenezi corect, o sa ai rezultate rapid.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, flotarile o sa-ti incetineasca progresul, nu lasi muschii sa se refaca.

Muschii cresc in perioada de odihna...

Ce program de antrenament ai?

Carbohidrati mananci?

| Vectra1 explică (pentru Cosmin86):

Intr-o zi normala mananc : dimineata-4 oua; cand vin de la sala - un piept de pui(daca nu am piept de pui mananc carnati cu cartofi prajiti. la masa cand vin de la sala mananc cel mai mult... vreo 6 carnati si 2 tigai de cartofi); peste vreo 3 ore - niste orez; mai mananc niste fructe; seara - cartofi cu oua. Iar antrenamentul :luni-piept; triceps; marti - spate biceps; miercuri LIBER; joi - umeri trapez abdomene; vineri - picioare abodmene

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vectra1):

Pare ok, la alimentatie as mai adauga doar niste grasimi sanatoase ( migdale, nuci, caju, etc. ) intre mese, atat.

La cum mananci, daca te antrenezi corect, o sa ai rezultate rapid.

| ThePowerlifter a răspuns:

Salut! Dupa parerea mea nu conteaza cate mese mananci, conteaza daca mananci in surplus caloric(cu macronutrientii corecti)... nu fa flotari deoarece nu vei lasa muschii sa se recupereze. Diferentele se vad in 3 luni daca faci lucrurile corect.

| DenisaSim a răspuns:

Mi se pare cam mult 4-5 mese. As recomanda 3. Dimineata ceva mai mult si bogat in proteine, la pranz ceva mai satos(ciorbe, carne) si masa de seara (pe la 17°°-18°°) nu prea mult. Daca iti este foame intre mese incearca niste fructe. Cat despre masa musculara nu stiu in cat timp o vei obtine, depinde de ce exercitii faci la sala. In cerca sa faci seara flotari-cred ca ajuta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DenisaSim):

Cu 3 mese sa puna masa musculara? Chiar 7-8 mese se mananca.

Sunt unii sportivi care mananca 10-11 piepti de pui pe zi si 50 de oua pe saptamana.