| Sebby_6032 a întrebat:

Am 14 ani si m-am apucat de culturism acum 4-5 luni. Ce tipuri de exercitii imi recomandati si cate flotari trebuie sa fac intr-o zi? Ce pot face pentru a-mi marii masa musculara mai repede?

Răspuns Câştigător
| snepy a răspuns:

Mananca echlibirat, du-te la sala si iti spune instructorul ce sa faci, dar ar fi recomandat sa te apuci pe la 16 anisori, acum esti in crestere ( si atunci o sa fi ) dar mai putin, si te poate afecta

daca nu vrei sa asculti sfatul meu...

depide ce musculatura vrei sa iti dezvolti
fa multe abdominale, flotari, si ridica ceva greutati, daca ai acasa haltere, poti combina exercitiile

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar fi bine sa mai astept vreo 1 sau 2 ani si dupa aceea... Da, trebuie sa mananci de 4-6 ori pe zi (dar cate putin); daca tu char vrei sa continui ar fi bine sa faci cu proria ta greutate pana la 15-17 si dupa aceea te poti apuca de sala in 'forta', dac nu vrei sa te lasi de sala fa exercitii dar fara cele care necesita impins cum ar fi:genoflexiuni cu bara la cefa si altele. Dupa cum vrei sa cres musculatura cu flotarile ar fi bine sa repeti de circa 6 seri pe zi de cate poti sa faci tu. Exerctile de care ai nevoie la acesta varsta sunt urmatoarele:tractiuni la bara (daca vrei sa cresti in inaltime tinete de bara foarte mult ca sa te poti ntinde), genoflexiunile clasice, flotari si abdomene.Doar atat am avut de spus asa ca daca tu chiar vrei sa te ti de culturism eu iti urez multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O9o9

| laurentiu_9256 a răspuns:

Ai grija cu coloana! Pt. masa fa multe repetari, iar daca parintii tai iti dau bani multi[100-150 lei cumparati de pe net proteine si magneziu]. Pt. varsta ta ar fi cel mai indicat pro nutrition, acestea ar fi produsele. Daca vrei sa cumpperi intra pe pronutrition.ro, la sala fa piept cu 20-25kg 6-12 rep, fa genoflectiuni cu greutate mica[sa nu-ti strici coloana], presa, biceps si alte exercitii ce mai stii tu.

| sian a răspuns:

Fa exercitii ce nu pune mult la treaba spatele, mai ales coloana