| bzzbzz a întrebat:

Am 16 ani, sunt fata big grin, am 47 kg si 1, 75. Incerc ca ma ingras dar imi este farte greu. Am picioarele si bratele fubtiri. Si ma gandeam daca mersul la sala m-ar putea ajuta. Si daca ma pot ingrasa chiar daca fac sala sau daca mersul la sala de la varsta asta opreste dezvoltarea corpului. Ce parere aveti?

14 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu asculta de amatorii astia, daca ar fi sa ma uit prin sala cele mai multe fete au 16-17 ani. Nu e vorba ca te ingrasi, da te tonifici si iti ies in evidenta formele, serios una e o femeie grasa si alta e o femeie care face fitness

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare teieteei...ar trebui pentru ingrasare sa mananci si sa bei in primul rand mai mult, sa mananci ceva ciocolata, dar nu foarte mult si cel mai important sa mananci mult seara...asta te ajuta cel mai mult, pe mine m-a ajutat, am 11 ani si am cam(mi-e rusine sa spun), 50 kg si 1, 52

| cristi1505 a răspuns:

Mergi ma la sala! Nu iti dauneaza cu nimic. Daca vrei sa te ingrasi punanad masa musculara cumpara un gainer.Recomand Serious Mass de la ON sau Gfx-8 de la Pro Nutrition.Eu cu Gfx-8, la fiecare 3 kg din el pun 3 kg pe mine.

P.S:trebuie sa ai minim 5 mese pe zi bogate in carbohidrati si proteine.

| cristi1505 a răspuns (pentru cristi1505):

Scuze! Nu am citit ca esti fata.In acest caz du-te la sala si o sa iti tonifici formele. happy

| meli120 a răspuns:

Poti sa mananci, daca nu depui, nu stiu daca se aplica in cazul tau.
Pentru a te ingrasa:-Evita stresul si mananca multa paine, cartofi.Dormi cat mai mult, se zice ca somnul ingrasa si cunosc persoane(nu se aplica la toata lumea).
Nu bea cafea si nu fuma in perioada in care vrei sa te ingrasi macar.
Mananca la ore cat mai tarzii si multe dulciuri(de preferat inainte sa adormi).
Mananca de cat mai multe ori pe zi.
Rezumate la sporturi necesare si simpliste(in caz ca e nevoie).
Repetati mereu in cap ca tie foame.
Nu te plange de kg ca subconstientul nu o sa iti permita sa mai pui pe tine.
cea mai potrivita cura de ingrasare este cea cu polen...incepi cu un sfert de lingurita de polen dimineata pe stomacul gol si continui in fiecare zi pana se umple lingurita...
Se poate deduce din paragraful de mai sus(Rezumate la sporturi necesare si simpliste-in caz ca e nevoie),ca poti face sport,dar fara a exagera.
Daca vrei sa sa te ingrasi,si la aia te-ai referit din cate am inteles, nu la crearea unei formei cat mai adecvate a corpului.

| cristi1505 a răspuns (pentru meli120):

Esti total pe langa!

| meli120 a răspuns (pentru cristi1505):

Bine ca tu nici macar nu ai inteles la ce so referit! Se vede dupa ce ai aberat mai sus:Mergi ma la sala! Nu iti dauneaza cu nimic. Daca vrei sa te ingrasi punanad masa musculara cumpara un gainer.Recomand Serious Mass de la ON sau Gfx-8 de la Pro Nutrition.Eu cu Gfx-8, la fiecare 3 kg din el pun 3 kg pe mine.
De aici deduc ca te lauzi ce folosesti, desi nu s-a cerut asa ceva in intrebare si nu iti dai seama ca pe nimeni nu intereseaza ce folosesti.Si aici deducem
ca nu esti in stare sa citesti pana la capat:Scuze! Nu am citit ca esti fata.In acest caz du-te la sala si o sa iti tonifici formele. Daca ai reusit sa citesti pana la urma toata intrebarea fetei desi ma indoiesc ca ai inteles ce a intrebat(afirmand numai aberati ).Nu intelegi lb romana din cate vad, ce a vrut sa zica este strict la obiect nu ce iti imaginezi tu pe langa intrebare.Dar incultura unora e mare,rareori mi se intampla sa zic la cineva pe fata cum e de fapt, dar cand ti-o faci cu mana ta asta e. Daca ai reusit sa citesti pana la capat, inseamna ca ai citit mai mult decat a citit toata familia ta impreuna cu tine intr-o viata! Si ne miram ca suntem de rasul lumii(occidentului sau oriunde pe glob)! Daca eu sunt total pe langa, tu esti total pe dinafara cum s-ar zice (dar pot sa ceri mai mult unuia ca tine?).In orice caz bafta, din cauza oameniilor ca tine o sa ajungem intr-un final o tara de tot dispretu.
Si oameni cu caracter slab(slab de inger, cum s-ar zice)recurg la afirmati de genul propozitiei tale :Esti total pe langa! care mi se pare jenanta.Asta arata clar ca iti lipsesc argumentele. Daca mi-ai fii demonstrat clar ca gresesc prin afirmati concrete si precise, nu as mai fi comentat nimic, dar nu ai facut-o deoarece nu esti capabil sa dezvolti o tema pe un subiect.Nu are rost oricum,daca vrei sa te lamuresti din ce categorie sociala provind poti deduce din raspunsurile la intrebarile care le-am dat (desi ma indoiesc ca un om care nu intelege lucrurile banale,iar permite orizonturile sa vada ca eu nu aberez si ca incerc sa dau raspunsuri cat mai adevarate si din gandurile mele,nu dand copy/paste de pe net). Daca o sa citesti si o sa vezi ca toate comentariile mele (unde nu au fost intrebari simple si au fost rasp mai complexe) si o sa observi ca fiecare are conceptile lui (si nu trebuie sa iti dai cu parerea cand nu e cazul, si cand in situatia de fata nu esti mai breaz).
Parerile mele fiind pe alocuri daca nu chiar in mare parte corecte(nu ma bag unde nu ma pricep) si nu sunt singura care crede ca desi m-am lungit in unele comentari am punctat tot ce era si fiind apreciata desi ma indoiam la inceput (fiind multe persoane ca tine care s-ar cu gura dar nici nu se obosesc sa citeasca, ma indoiesc ca vei putea citi conceptile mele pe alocuri filozofi). Oamenii cu caracter (cu minte )nu ar fi sarit sa afirme acest lucru, cei care au bunul simt si nu provin dintr-o familie de tarani (cei din urma fiind obisnuiti cu prostia si cu incultura care dau dovada). Daca ai citi sa vezi, poate ti-ai forma o parere.In orice caz oamenii care ii apreciezi de obicei dandu-mi dreptate la ce afirm si fiind pe aceeasi lungime de unda cu cei care mai au cap in Romania! Oamenii ca tine imi trezesc numai dispret, si am multe motive si fundamente concrete (nu aberez). Data viitoare tine pentru tine ce simti, asa face un om destept.Ai avut nenorocul sa dai peste cineva care nu numai te-ar fi injurat (eu demonstranduti ca cum stau de fapt lucrurile). Sper sa vezi pana la urma ce persoana sunt de fapt (sunt si al dracului cand stiu ca am dreptate pe alocuri si nu aberez total ca sa zicem asa, doar nu raspund ca si altii care sunt habarnisti).Si sper sa iti formeze o idee despre viata si sa iti formezi pe alocuri argumente concrete, deoarece nu esti capabil sa iti expui punctul de vedere concret.(numai cu niste afirmatii simple care mi se par idioate).Si daca o sa ai prea mare mandrie sa ma mai cauti deoarece asa se intampla cand acei oamenii isi dau seama ca conceptele altora sunt corecte, nu a lor.Imi plac conversatile in contradictoriu,dar nu cu cei care nu se pot ridica la un anumit standar pentru a critica (deoarece acele critici le i-au ca ceva constructiv fiind vorba de oamenii mai pregatiti si mai intelepti,la tine nu fiind cazul).Te invit sa iti dai cu parerea dupa aceia,desi sper sa nu te rezumi doar la injuraturi,asta arata ca nu esti capabil sa o faci in alt mod, daca o sa imi rasp in acest mod.
Sper ca vei ajunge odata sa intelegi sau sa vezi adevarul din spatele cuvintelor mele, poti sa le iei cum vrei jignire /sfaturi cum doresti! Desi sper ca ti-ai schimbat perceptia in privinta mea (asteptandute probabil sa tac chitic, consideranduma o proasta), dar nu ma cunosti si nu stiai la ce raspuns sa te astepti.
PS:Si din cate vad majoritatea intrebarilor la care ai raspuns sunt legate de sala(fiind vreun obsedat de acest lucru probabil).
Deci cred ca nu avea rost in concluzie sa te i-au cu stiinta,intelepciune,intelegere cu privire la ce afim eu/altii (nu vezi mai departe de cuvantul sala, probabil fiindu-ti lene sa citesti ).

| cristi1505 a răspuns (pentru meli120):

Esti idiot! Stiu de sute de mi de ori mai multe decat sti tu!

| meli120 a răspuns (pentru cristi1505):

Mdaa, cum am zis nici nu stii sa faci diferenta dintre masculin si feminin! Nu ti-ar strica sa mai dai pe la scoala din ani in pasti macar.Desi nu te incadrezi nici in categoria acea, ei stiind sa isi mascheze slabiciunile.Incultultura si prostia in cazut tau si darzenie de care dai dovada (nefondat daca ne gandim mai bine). Cand o sa iti gasesti argumente laudabile si nu te vei mai fali de unul singur(pe sine insusi),va fi o placere sa vorbim pe anumite teme pe care incultura de care dai dovada nu ti-o permite momentan(cine stie pe viitor,probabil va fi mai bine ma indoiesc si asa risti mult sa lucri cu ziua cum s-ar zice,adica ultimi oamenii ajung acolo cred ca stii daca nu te afli cumva acolo ca faci din aceasta categorie sociala parte). Observ,cu nepasare ca excelezi in obscurantism exprimandumi doar sila,mila si nenumarate regrete pentru un om care si asa nu il duce minte mai departe decat de pricipile lui cretine.Te-am avertizat, ca nu ma las usor, si iti demonstrez prin cuvintele care le folosesc ca sunt mult mai pregatita in multe.Tu ce stii? Sala? Wow, mai impresionat! Daca vei reusi cu asa ceva pe viitor, esti demn de elogiat pana atunci te-as sfatui sa te ascunzi pe undeva fiind pe nicaieri.Cultura se demonstreaza si nu se cantareste in patratele /muschii (Asta fiind tot ce se afla in capul tau,neprivind pe larg sa vezi ca esti de toata rusinea).Imi provoci scarba,dispret (neavand nimic in cap ca sa o iau pe limba ta,ca romaneste nu stii,dracu stie ce limba ce limba stalcita ti-ai format).Nu ma astept sa intelegi nici ce am spus,si nici macar anumite cuvinte fiind departe de nivelul tau foarte scazut de inteligenta. Sper ca un prost ca tine sa se destepte intr-o zii,dar nu prea cred. Gloata de oamenii(Totalitate a oamenilor simpli; prostime,ca sa intelegi cuvantul,macar mai inveti si tu ceva romana, desi este o rusine ceranduse la ora actuala multe lb straine si unul ca tine nefiind capabil nici limba materna sa o stapaneasca)ar fi trebuit maziliti de Hitler, odata cu evrei si cu tigani ca consuma aerul degeaba, si daunand planetei.Dai inainte cu prostia si te vad peste cativa ani dand in alcool pe strazi, vreun vagabond/boschetar, nefiind capabil sa te integrezi si sa iti gasesti un loc de munca.Nu vreau sa te intreb de politete si de cei 7 ani de acasa (Care banuiesc ca nici nu prea esti in clar ce is astea, apai sa existe in cazul tau) ca nu are rost, banuiesc ca parintii tai ti-au reflectat aceasta imagine asupra vieti (proiectat fiind si ei prosti si dorindusi ca fiul sau sa fie tot la fel si sa fie cu adevarat o familie de tarani ). Asta spune tot despre conceptele si despre cine esti referindune la ce gandesti /cum acepti parerea altora(nicicum in cazul asta fiind prea ocupat sa te dai in spectacol, ca un bufon fiind jenant si penibil.pe unii i-ar pusca rasul.in cazul tau s-ar ascunde pe undeva, fiindule rusine). Spune-mi ce gandesti ca sa iti pun cine esti. Spunem de unde provi ca asta spune totul.Deci nu are rost sa ma bag in filozofi sau citate (in genul, Când eşti demn de milă, nu îţi mai poţi recăpăta demnitatea.sau.Mi-a fost milă numai de omul ridicol, de handicapaţi nu mi-e milă, eu nu-i jignesc cu mila mea, încerc să-i iubesc.).Sau un citat foarte cunoscut de alfel, ti se potriveste si te vei regasi 100% in el :Nimeni nu este prost până la proba contrarie. Există prezumţia de deşteptăciune.(prima parte o stie toata lumea).La tine dand dovada de la inceput pana la sfarsit de prostie, nepastrand macar aparentele.
Bafta, chiar nu mi-ar placea sa fiu in pielea ta!

| cristi1505 a răspuns (pentru meli120):

Bun...uite hai sa termina!

| ramona0506 a răspuns:

Nu esti prea mica pentru mers la sala thinking Zic eu... dar daca mergi la sala o sa-ti tonifiezi muschii, si chestii din astea. Mai bine te-ai pune pe o dieta de ingrasare, dar nu in exces, apoi sa mergi la sala sa-ti modelezi corpul si sa arati foarte bine apoi. In locul mersului la sala ar fi mai bine sa mergi pe bicicleta si sa faci sport pe acasa sau in parc, adica eu cred ca nu necesita atata chin in comparatie cu sala. Si e si mai sanatos pentru organism! Mai ales ca deja se mai incalzeste afara.

| Unec a răspuns:

Atunci cand iei in greutate lucrand corpul, iei in greutate frumos. Adica se pune carne nu grasime si colacei. Dar pentru asta trebuie sa nu mai mananci prostioare pline cu margarina si alte minuni si sa mananci multa proteina si legume ca si carbohidrati sanatosi. Si fructe. Apoi trebuie sa mananci mai multe calorii decat arzi. Iar corpul tau doar pentru buna funtionare, arde pe zi(fara sa faci miscare) un anumit numar de calorii. Apoi iei in considerare ca mai faci si miscare si in functie de cate calculezi( cu un calculator special pe net probabil, nu stiu) in functie de asta, mai mananci inca nu stiu cate, ca sa iei in greutate. Cum am zis si cred ca e evident ca trebnuie sa mananci mai multe calorii decat arzi ca sa iei in greutate. Rezultatul depinde de cat si ce mananci. Mananci chestii din care organismul se poate hrani cu adevarat ca sa se dezvolte sau mananci prostioare cu care organismul nu se poate ajuta. Mananca sanatos, fara prajeli si minuni din astea, proteine in jur de 100 si ceva grame pe zi(150-160 probabil, avand in vedere ca lucrezi la sala)cam 100 grame pui(cat palma) are in jur de 20 de grame parca. Eu am facut pentru slabirea burticii niste exercitii si am mancat un soi de mancare si a functionat. Am muschii mult mai dezvoltati si burtica mai mica. Am mancat carne pui/peste/curcan cu legume(amestec congelat), oua(albus in mare parte. Are proteina si nu e bine sa mananci mai mult de 2 intregi)supa, sarmale, lapte si chestii din astea bune pentru organism si scopul propus(nimic special, doar dintr o anumita categorie) Pentru ingrasare nu trebuia decat sa mananc mai multe calorii din mancaruri sanatoase.Deci...spor. Calculeaza ti cam cate ti ar trebui in functie de cat de activa esti si foarte important, alege ti surse bune de calorii.

| Unec a răspuns:

+ Existape net un baietel de probabil 8 ani, cam asa arata cu patratele si musculos foc, nu stiu daca e singurul, eu pe ala l am vazut. Din punctul meu de vedere si daca te gandesti si tu, stiu sigur ca vei gasi logic: daca ii se pune pata copilului de 5 ani ca vrea sa aiba muschi, atata timp cat nu-si suprasolicita corpul, nu are nicio problema. E logic. Copilul de 5 ani poate face un tip de activitate si poate si el ridica acolo o greutate mica. Una mica, aia potrivita, nu i face niciun rau, pentru ca e potrivita si nu i suprasolicita oasele, cu atat mai putin sa ii saboteze cresterea normala. Miscarea e sanatoasa, nu conteaza de ce fel e. Ai 5 ani, ai 10, 14, 30, atata timp cat tipul si durata activitatii pe care o faci nu este peste conditia ta fizica actuala, no, spor la sport. E normal ca daca te arunci la haltera si tu abia faci 5 flotari, nu prea poti s o ridici si mai vine un prieten si te ajuta si dupa aia-i da drumu ca sa o ti sa faci muschi. Da, atunci nu e bine. Daca afci exercitii pe care le poti face cu o oarecare usurinta in conditia fizica actuala. faci azi 5 maine 7 si asa dezvolti. Nu are nimic daca mergi la sala. Miscarea e buna.

| DuduRadu a răspuns:

Buna! La sala am o colega care avea aecasi problema vroia sa se ingrase, antrenorul i-a propus sa be lapate dupa fiecare antrenament dar nu acasa iei laptele dupa tine si bei imediat cu intri in vestiar, ea arata splendid acum.