| RobykaBskf a întrebat:

Buna TPU am 80kg 1. 80metri sunt endomorf? sunt putin pufos moale nu am prea facut sport de aia intreb la 80kg si 1. 80metri ce sunt? endomorf sau ectomorf

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Esti curios.
raportul inaltime-greutate nu este relevant la tipul somatic.

aici ai nevoie de cunostinte despre corpul tau in comparatie cu niste caracteristici generale ale unui tip somatic
de exemplu: capacitatea de a prinde si pierde greutate, capacitatea de a pune masa musculara sau de a te defini, tipul incheieturilor de la maini/picioare, tipul sistemului osos (oase mari, grele, lungi, subtiri, etc), multe altele.
de exemplu eu: am 173cm, 75 kg, prind repede masa musculara (caracteristica mezomorf), pierd repede in greutate corporala (ectomorf), am incheieturi subtiri desi oase normale (ecto + mezo), strat adipos normal (mezo). adaugand toate caracteristicile am un tip somatic mezo-ecto. ce legatura are raportul inaltime-greutate?
tu nu faci sport, cu ce te ajuta tipul somatic? cum iti dai seama cat de repede cresti in masa musculara daca nu stii chestia asta? ectomorf de obicei sunt tipii slabi si inalti, endomorf tipii predispusi la obezitate. ectomorf nu esti sigur, dar slabe sanse de endo. poate, cel mai probabil un mezo-endo.

exista pe net daca dai search doar la "tip somatic" 20391203102 de site-uri cu fiecare caracteristica a fiecarui tip + teste sa vezi unde te incadrezi.