| nicu_4067 a întrebat:

am o problema.am 14 ani si de un an am inceput sa ridic gantele si alte greutati pentru muschi oare poate sa-mi opreasca cresterea si sa ramin mic. funda

5 răspunsuri:
| Horia_8139 a răspuns:

Sportul de orice fel care intareste musculatura pieptului si a bratelor te inalta. Se zice ca fotbalul nu te inalta pentru ca faci muschi doar la picioare. Funda?

| marcela290 a răspuns:

Nu iti va opri cresterea happy

| subfocus a răspuns:

Nu o sa iti opresca cresterea doar sa nu faci genoflexiuni cu bara. alea nu is indicate deloc pana la 18 19 ani. alea te lasa mic. pentru picioare mai bagi un fotbal o bicicleta

| Dragos00098 a răspuns:

Esti in aceeasi situatie ca a mea, insa nu cred ca sunt la fel de inalt ca tine. Fac in vara 14 ani si am deja 1, 80, fiind handbalist de 2 ani. Insa eu lucrez doar de 2 ori pe saptamana cu ganterele si extensorul, asa ca in cazul meu nu sunt probleme. Iti recomand si tie acelasi lucru, sa lucrezi cu moderatie. Funda?

| Apostol_Mihai_1997 a răspuns:

Salut! Eu am 15 ani si de un an ridic si eu gantere, fac flotari abdomene etc. si nu mi-a oprit cresterea, ba chiar am crescut destul de mult. Ideea este sa nu exagerezi si SA NU MERGI LA SALA DEOCAMDATA!