| andrei24074444 a întrebat:

cum pot curata mizeria de pe mingea de baschet care a fost acumulata in timp? Vorbesc de părțile mari, negre.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Incearca cu ajutorul unui burete si cu Cif.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu apa calda si sapun (sau detergent de rufe). Folosesti un burete sau o perie mai moale pentru frecare.
Daca in urma frecarii petele devin mai evidente, se inmultesc, atunci inseamna ca nu e mizerie, ci vopseaua ieftina de pe minge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune intr o căldare apă caldă si pune domestos, si cu domestos cureti mingea, cu un burete.

| nukeyly a răspuns:

1. Alcool tehnic mov( pret 12 ron 1L), sau alcool izopropilic
2. (fara miros clasic) diluant special tikurila 1050(35 ron 0.9L),
3. diluant universal 509(9 ron 0.9 L ) asta poate ataca cel mai bine culorile si plasticul, atentie, dar asta curata agresiv cam orice jeg_vaporii organici se absorb foarte bine prin ochi deci evitati... emisiile specifice

4. happy si ultima solutie infuzie cu zema de foarfeca sau flexul(gen Metabo - WEA 17-125 QUICK - Polizor unghiular, 1700 W, 125 mm)