| Kenoby a întrebat:

Este adevarat ca daca faci sala nu mai cresti? (Am 17 ani, 61 kg si 1.75m inaltime) este adevarat ca daca faci sala nu mai cresti? Va rog ajutati-ma.

7 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Partial adevarat.Depinde cum vrei sa lucrezi la sala, cu proteine, mancare si antrenament serios sau ca un fatalau sa miste 2-3 gantere pe acolo.

| ravendem a răspuns:

Doar daca faci presa cu 1000 de kg sa zicem pune presiune pe coloana in rest nai de ce sa-ti faci griji! incearca si ia niste arginina! o sa vezi ca te inalti eu unu in 6 luni am crescut 3 cm. si asta la 21 ani./ cand nu prea mai cresti

| LoGyCa a răspuns:

Ma frate am 17 ani si fac sala de 1 an si tot am crescut. Trebuie sa nu ridici greutati deasupra capului, si sa nu te fortezi tare rau de tot. A daca mai vrei sa cresti alearga cat de mult poti si inoata. Bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru LoGyCa):

1. si daca ridici greutati deasupra capului... tot cresti exact la fel.

2. nu te ajuta cu nimic daca alergi "cat de mult poti", nu are treaba cu cresterea in inaltime.

| LoGyCa a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba are deoarece cand alergi intanzi articulatiile la fel ca si atunci cand te agati de o bara si stai atarnat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LoGyCa):

Ok, intinzi articulatiile la maxim. Ele revin apoi la forma initiala ( un tendon se lungeste maxim 8 %, peste asta se rupe, si apoi revine la forma initiala ).

Deci te inalti ZERO.

Chestia asta cu statul atarnat = aberatie de copii mici.

Inaltimea e determinata genetic, punct. Eu am crescut fara probleme facand genuflexiuni cu 70-80 kg pe umeri, la 16 ani, si am ajuns la 1.82.

| ILY69 a răspuns:

Nu e adevarat. Poti sa faci, doar sa nu te fortezi prea mult.