| WalterWhite a întrebat:

Este adevarat ca daca faci anumite exercitii la sala de forta nu m-ai cresti in inaltime?

12 răspunsuri:
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Da..Sa zicem, putini oameni s-au "plans de accest subiect". Fa-ti un control osos,ridica-ti nivelul de calciu din corp, opteaza la greutati usoare, alearga mult, intinde-te la bara si nu o sa ai nimic, asteapta sa mai cresti si baga mare.Hai,sa auzim de bine!

| AntrenorFitness a răspuns:

E determinata genetic, nu are legatura cu sala.
Sfatul meu este sa eviti totusi exercitiile care exercita presiune pe coloana, gen Genuflexiuni si impins deasupra capului cu greutati mari.

Răspuns utilizator avertizat
| codrincodrin a răspuns:

Depinde la ce varsta incepi

| SLS a răspuns:

Da dar numai la varsta 14-15 ani la restul' nu se pune.

| Wulf a răspuns:

Da, este adevărat, dar la o anumită vârsta (sub 14-15 ani) daca faci exercitii cu ridicari la spate este posibil sa te opresti din crestere deoarece pui presiune pe coloana vertebrală.

Baftă!

| WalterWhite explică (pentru Wulf):

Am 16 ani si cel mai mult imi lucrez mana ( antebrat, biceps, triceps ) imi vor afecta inaltimea?

| DX190 a răspuns (pentru WalterWhite):

Logic ca nu. Eu fac de vreo 7 luni sala si am crescut 2 cm, si lucrezi toata partea de sus la corpului. Daar nu fac cu greutati deasupra capului.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wulf):

Si daca pui presiune pe coloana iti opreste cresterea?

poti argumenta TAMPENIA asta?

| 83Cosmin a răspuns:

Da, daca ridici deasupra capului greutati.

| barcelona96 a răspuns:

Da. daca faci exerciul cu impinsul la piept cu bara!

| Dr0g99 a răspuns:

NU e adevarat