| AlexutuDeiu a întrebat:

Daca faci sala, nu mai cresti in inaltime?

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sala nu este recomandată sub 16 ani!
Pa, pa.

| johnstone a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Iar rationamentul tau se bazeaza pe ce principii? In evolutia culturismului notiunea de varsta ideala s-a schimbat dramatic pe parcusul anilor. De exemplu la sfarsitul anilor '60 si inceputul anilor '70 se credea ca varsta ideala era undeva pana la 20 ani. Dupa anii '70 varsta ideala parea sa se fi mutat mai degraba dupa 20 de ani deoarece aceasta este varsta la care nivelul de testosteron atinge apogeul. Varsta optima pentru acest sport depinde de maturitatea si disciplina practicantului. Pentru siguranta se recomanda ca practicarea acestui sport sa inceapa dupa varsta de 13 - 14 ani sub supravegherea stricta a unui adult.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru johnstone):

Bună.
Pe principii medicale! Stai jos.
Pa, pa.

| johnstone a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Multumesc pentru superficialitatea de care dai dovada. Cunostintele tale in acest domeniu sunt precare.

| stlucian a răspuns:

Depinde ce faci la sala! Daca faci traxiuni/intinderi musculare/sarituri/mersul in amonte /echilibterea organismului nu cred ca nu o ss mai cresti!
Din potriva o sa cresti!(in limita TA disponibila(ADN) dar se poate mai mult prin perseverenta si multa multa foarte multa munca! I-ti doresc succes thumbs up

| alexs99 a răspuns:

Depinde de grutatea pe care o ridici, cu cat este mai grea gantera/haltera si faci multe repetari iti va afecta coloana si exista riscul sa nu mai cresti in inaltime.

Răspuns utilizator avertizat
| fearlessss a răspuns:

Nu neaparat.Depinde.difera de la om la om

| MiculFaraon a răspuns:

Depinde la ce varsta te apuci. Daca te apuci sub 14 ani ai sa cresti dar ceva mai greu. Bafta.

| WarriorInReserve a răspuns:

S-ar putea să da, s-ar putea să nu. Depinde la ce vârstă te apuci, depinde de cât de dezvoltat eşti, şi depinde de alimentaţie.

| EUReKa a răspuns:

Daca doar faci sala, nu te afecteaza prea tare, desi este recomandat sa nu te apuci mai devreme de 16-17 ani. Ce te-ar putea afecta sunt medicamentele pe care poti sa le iei pentru a-ti creste masa musculara mai repede [ stii la ce ma refer ], dar daca faci sala pentru a slabi, nu-ti face griji, exercitiile cardio nu afecteaza metabolsimul in asa fel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EUReKa):

Ce medicamente pentru a-ti creste masa mai repede? detaliaza

| Alecs19 a răspuns:

E posibil sa numai cresti. Depinde de metabolism.winking

| Alinutzzu_All_Inn_1992 a răspuns:

Sa nu ridici ganrele peste cap sau alte obiecte din slalabig grin In rest nu iti face griji

| Neculai_Gabriel_2003 a răspuns:

Dacă vrei sa dezvolti mușchii apucate de înot si daca vrei sa și crești bea mult lapte