| elex a întrebat:

Buna TPU este bun aces program pentru un icepator in sala de forta sau ar mai trebui adaugat ceva la el sau scos? Ziua 1: piept + biceps

impins cu bara din culcat – 3 serii a cate 8-10 repetari
impins cu bara din inclinat – 3 serii a cate 8-10 repetari
fluturari din culcat – 3 serii a cate 12 repetari
tractiuni la bara – 3 serii a cate maxim 12 repetari
flexii cu bara Z – 3 serii a cate 8-10 repetari
flexii alternative (cu ganterele) – 3 serii a cate 12 repetari
Ziua 2: spate + triceps

indreptari cu bara – 3 serii a cate 8-10 repetari
tractiuni la bara – 3 serii a cate maxim 12 repetari
ramat cu un brat, cu gantera – 3 serii a cate 12 repetari
flotari la paralele – 3 serii a cate 8-10 repetari
extensii cu bara Z – 3 serii a cate 8-10 repetari
extensii cu gantera (ambele brate) – 3 serii a cate 12 repetari
Ziua 3: picioare + umeri

genoflexiuni – 3 serii a cate 12 repetari
extensii – 3 serii a cate 12 repetari
flexii – 3 serii a cate 12 repetari
ridicari pe varfuri – 4 serii a cate 12-15 repetari
impins cu bara de la barbie – 4 serii a cate 8-10 repetari
fluturari laterale – 4 serii a cate 8-10 repetari
fluturari din aplecat – 2 serii a cate 12 repetari

2 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Parerea mea e ca fortezi mult prea tare grupele mici, bicepsul si tricepsul. Pentru inceput cred ca 2 exercitii sunt suficiente.
Eu as scoate tractiunile la bara din ziua 1 pentru ca iti lucreaza si spatele su as inlocui flexiile alternative cu flexii din inclinat pentru biceps Iar la ziua 2 as scoate extensiile cu gantere.

In rest e ok. As mai baga si vreo 2 zile de cardio in afara celor 3 zile de forta. deci 5 antrenamente pe saptamana. Daca nu ai timp de 5 antrenamente pe saptamana baga la sfarsit cate 20 minute.

| Cosmin86 a răspuns:

Sa ai cel putin 2 zile pauza intre ziua 1 si ziua 2 si e ok.