| Ionita_Mihai_1997 a întrebat:

Eu acum vreau sa ma apuc sa fac flotari si abdomene.Cate flotari si cate abdomene ar trebui sa fac pe zi in asa fel cat sa imi lucrez masa musculara, precizez ca am 13 ani?

Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

Progresiv din ce in ce mai multe, mereu pana la epuizare
Poate vei ajunge sa poti face repetari de rutina care nu vor mai influenta masa musculara ci doar rezistenta, moment in care vei fi tentat sa adaugi greutati. poti sa o faci insa trebuie sa tii cont ca greutatile prea mari opresc cresterea si influenteaza buna dezvoltare a oaselor pana la varsta de 16 ani
Pe greutatea corpului poti face orice

| Ionita_Mihai_1997 explică (pentru cezar003):

Da..despre greutati, eu am deja o gantera de 2kg si fac exercitii cu aceasta, imi va influenta cumva cresterea?

| cezar003 a răspuns (pentru Ionita_Mihai_1997):

Exercitiile pe plan orizontal gen abdomene si flotari nu afecteaza cresterea si nici deformarea oaselor atata timp cat exercitiile sunt facute corect(fara a lasa sarcina in seama ligamentelor) si simti ca lucreaza doar muschii si fara abuz desigurwinking

| Ionita_Mihai_1997 explică (pentru cezar003):

Eu ma refeream daca exercitiile cu gantera de 2kg imi va afecta cresterea

| Ionita_Mihai_1997 explică (pentru cezar003):

Exercitii gen ridicarea ganterei, stii tu

| cezar003 a răspuns (pentru Ionita_Mihai_1997):

2 kg nu.Cresterea poate fi blocata cu greutati mari si mai ales pe plan vertical gen:genoflexiuni cu haltera ridicari deasupra capului cu greutati mari...

| cezar003 a răspuns (pentru Ionita_Mihai_1997):

I-ti sugerez totusi sa-ti faci rost de un manual specializat in asa ceva
Dar pana la 16 ani eu nu-ti recomand sa lucrezi cu greutati mai mari decat a corpului + 5 kg sa fac o limita... Oricat de dezvoltat ai fi

| AnastasiaK a răspuns (pentru cezar003):

Serios? Greutatile opresc cresterea? Conform caror studii? Sau vorbim asa din auzite? Ca, din cate stiu eu, pana acum nu exista niciun studiu care sa demonstreze ca exercitiile cu greutati EXECUTATE CORECT afecteaza in vreun fel cresterea.

Influenteaza buna dezvoltare a oaselor? Ei, aici ai dreptate, doar ca o influenteaza intr-un mod BENEFIC.

Sa mai precizez ca hipertrofia nu se dezvolta cand se lucreaza cu aceeasi greutate? Ca daca foloseste aceeasi greutate poate sa faca si 1000 de flotari ca nu lucreaza decat rezistenta?

| cezar003 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am spus progresiv pana la o anumita limita si de acolo mai departe dupa 16 ani.Ce nu este corect?
Ai idee despre ce vorbesc? https://dulcinebunii.fanatik.ro/......e-17392081

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru cezar003):

Totul, esti foarte PROST (cel putin informat). In primul rand de s-ar face masa musculara din flotari si abdomene le-as da dq de sali de fitness, de abonamente si etc. In al 2 lea rand exercitiile NU se fac zilnic, cand se mai repara, odihnesc, dezvolta daca ii supui la munca zilnic?
Restu' ti le-a zis colegu'

| cezar003 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Exista un tip de antrenament care creste progresiv masa musculara facand o rutina zilnica de 30 minute care ajuta si la mentinerea sanatoasa si armonioasa a corpului de exemplu o limita de greutate in raport cu cresterea greutatii corpului si ceva putin in plus, cred ca este sanatos sa faci de exemplu 50 de flotari si 100 abdomene/zi cu o greutate usoara in schimbul unui antrenament de masa musculara cu incarcare progresiva pana la varsta de 16 ani, intreaba ce specialist vrei.
Un copil de 13 ani se reface foarte repede si are nevoie sa-si consume energia zilnic intr-un mod sanatos nu sa faca rupturi musculare si pauze de refacere pentru a hipertrofia o musculatura care la pubertate oricum vine de la sine.
Ar fi multe de spus dar ma opresc aici

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru cezar003):

Pai o cam dai la intors acum. Si totusi zilnic Nu e bine. Pe langa ca nu dai voie muschilor sa se refaca fiindca ii pui la treaba zilnic, iti obosesti si sistemul nervos. Acel tip de antrenament de care vorbesti dumneata este o mare prostie pentru a atrage prostii. La fel cum ai producatorii "pastilelor de slabit" fac milioane de euro de pe urma prostilor, fiindca asa ceva nu exista. De ar functiona n-ar mai fi oameni obezi, corect? Arata-mi si mie acest program sa ma amuz putin laughing. Cam, cum cresc eu in masa musculara cand nu-mi lucrez 70% din corp? rolling on the floor. Flotari inseamna mai mult piept si mai putin triceps plus o mica parte din deltoid sau in functie de priza mai mult triceps. Cu restul ce facem? La 13 ani, ar trebui sa citeasca, sa se informeze si daca chiar iubeste sportul sa faca MISCARE, un fotbal, un bambilici, genuflexiuni, abdomene, flotari 1 data pe saptamana fiecare sunt " suficiente" pentru a obisnui corpul cu MISCAREA, un stil de viata opus sedentarismului. La 13 ani trebuie sa fie educat-culinar, sa invete ce inseamna mancare sanatoasa, sa fie motivat sa consume cat mai multe furcte, legume, cat mai multa apa, cum sa gateasca cat mai curat carnea, lactatele etc. Nu cola, tigari, droguri, noaptea prin cluburi sau pierduta pe internet, fast food si aia e. Cei mai mari campioni in toate sporturile n-au avut copilarie, au muncit de la varste fragede pentru cariera pe care au vrut sa o urmeze. Nu sunt de acord ca un pusti ce se viseaza cu muschi si nimic mai mult sa se apuce de tras de fiare, corect, dar nici ce spui dumitale ca-i opreste cresterea. Cand inaltimea e ceva genetic. In schimbul a 50 de flotari si 100 abdomene zilnice (care nu-si au rostul, poti mai mult de 12-15 / serie adaugi greutate) e mai Sanatos (parerea mea) un fotbal, o bicicleta, o rola, un tenis, un bambilici etc. Eu m-am cam saturat de "specialistii" astia aparuti peste noapte. Singurul om pe care-l citesc cu placere si am ce invata e dr Serban Damian, in rest pamant. Imi cer scuze pentru jignire

| cezar003 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Daca faci zilnic un sfert de flotare in plus este ok iar cand faci febra te opresti ca la 13 ani cred ca sti asta hai sa fim seriosi

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru cezar003):

rolling on the floor. Mai omule, care-i logica? De ce sa-mi chinui zilnic aceleasi grupe musculare? La 13 ani nu stie ce-i alimentatie, nu stie ca va trebui sa-i ofere organismului macro si micronutrientii necesari, de fapt peste ceea ce inseamna necesar, (adica surplus caloric). Mai sus spui ca nu esti de acord cu incarcarea progresiva, iar aici spui contrariul "daca faci zilnic un sfert de flotare in PLUS. " indrumi sa-si "depaseasca limitele" laughing Vai, vai. Ce masa dezvolt cand nu-mi lucrez picioarele? (Jumate din corp adica), cand nu lucrez spatele, bratele sunt incomplete plus ca de s-ar face triceps mare doar din flotari astia cu salile ar da faliment, trapezul, umerii. sad

| AnastasiaK a răspuns (pentru cezar003):

"Daca faci zilnic un sfert de flotare in plus este ok iar cand faci febra te opresti ca la 13 ani cred ca sti asta hai sa fim seriosi"

Am o singura intrebare: de ce? Ca daca faci ceva o faci cu un motiv. Prin mai multe repetari iti antrenezi rezistenta, presupun ca am stabilit deja asta. Foarte frumos! Dar de ce sa devina numarul mare de repetari un scop in sine? Cu ce ajuta? Spre exemplu, eu pot sa fac cu greutatea corpului 300+, nu flotari, ci genuflexiuni. Crezi ca ma ajuta cu ceva? Iti zic eu: nu, oricum ma opresc inainte de 100 ca ma plictisesc sa numar. Si nu, in niciun caz nu fac zilnic ca, dupa cum s-a mai spus, MUSCHII AU NEVOIE DE PAUZA! Acum, revenind la cazul lui, presupun ca e in stare sa faca flotari ca altfel nu cred ca punea intrebarea asa. Nu stim cate, dar fie ca sunt 10, fie ca sunt 50, daca se antreneaza in mult mai putin de un an (nu 3, cat ar trebui sa astepte pana la 16 cat ai zis tu) va putea face 100. Realizezi ce ar inseamna 100 de flotari zilnic? Si-ar tortura muschii daca ar urma sfatul tau si ar face-o si degeaba ca din cate inteleg eu, el vrea masa musculara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Exact spatele(trapezul), picioarele, umerii sunt cei mai importanti
Multi nu isi dau seama ce capacitate de lucru au picioarele si spatele, iar umerii scapa neatinsi mai deloc
Mai sunt si care au triceps mare din floated dar macar 1000 de floari la zi, dar iti trebuie prea multe calorii

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tie 100 de flotari pe zi ti se pare mult si eu la 14 ani faceam asta, dar ai dreptate e cam plictisitor la un moment dar poate doar daca schimbi variatiile. Mai bine merg si fac 100 de repetari la piept sau paralele, atunci este nevoie de recuperare nu la 100 flotari la zi aia e nimic laughing
Pentru el e bine sa inceapa sa faca sport, poate calisthenics sau mma sau sa inceapa sa traga de foare mai calumea cand creste. Asta e asa de inceput

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ma omule sa ai triceps mare din flotari, cand el (tricepsu) este format din 3 capete? de acolo si tri-ceps*. Nu-s asa de eficiente incat sa "lovesti" toate 3 capete la maximum pentru rezultate maximale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Mai sunt si flotari elevate in fine, da dar baiatul stai linistit nu isi face el griji de câte capuri are tricepsul cand el de abia face niste flotari. Are timp sa invete, daca face floari/paralele e bine deocamdata doar dupa ce Devine mai avansat trebuie sa izoleze mai mult

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, 100 de flotari nu mi se pare mult, ci mi se par inutil. Si te asigur ca 100 facute fara pauza, daca le faci zilnic pe o perioada mai lunga iti obosesc muschii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ca sa oboseasca chestia e ca trebuie din ce in ce mai multe, dupa 500-1000 e inutil numarul total zilnic zic

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurele flotaru care pun presiune mai mare pe triceps sunt cele "diamant". Ca baiatu esti si tu si nenea de mai sus. Sunteti aproape paraleli. Nu o sa ma mai obosesc cu voi, aveti google, studii-stinta; doctori sportivi (chiar am recomandat serban damian; in capul meu el fiind cel mai in masura specialist in Ro).

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc de exercitii executate in seturi. Toate numerele precizate de mine se refereau la repetari fara pauza, nu la un total zilnic. Nu cred ca faci 500 de flotari CORECTE fara oprire. In fine, deja deviem de la subiect si ma indoiesc ca discutia asta il mai ajuta pe cel care a pus intrebarea la ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Daca vrea sa creasca mai bine face in seturi, asa poti sa adaugi mai mult volum total. Decat sa faci +100 flotari fara oprire doar te obosesti si masa musculara nimic, mai bine alegi mai multe tipuri si le faci in seturi impartite

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am facut decat sa-ti explic de ce am zis ca 100 executate zilnic ar obosi muschii, afirmatie pe care o facusem in discutia cu un alt utilizator si pe care ai comentat-o, nu am afirmat nicio secunda ca ar fi in vreun fel util un numar de repetari cat mai mare pentru hipertrofie. Deja duci discutia in alta directie si nu mai vad sensul

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta poti face zilnic sau la cateva zile 48-72 ore din nou flotari fa mai multe serii de cate 10-50 de repetari, 50 cand devi mai avansat
Abdomente la un moment dat nu iti recomand, de fapt exista mai multe tipuri de abdomene (cauta 8min abs workout e pe nivele) si compenseaza prin tractiuni si tras sa iti dezvolti si spatele, deoarece de la flotari si abdomene faci cocoasã.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

"de la flotari si abdomene faci cocoasa"

Uite ca asta e o prostie noua, n-o mai auzisem pana acum laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Bine sa ma corectez, daca faci doar flotari si abdomene faci cocoasa. Deoarece vei suferi de inbalansuri musculare, pieptul, umarul din fata sa vor dezvolta mai mult decat spatele, trapezii si umarul posterior.
Si acele grupe musculare trebuie lucrate deoarece altfel o sa te cocosezi in timp

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am o intrebare ce n-are legatura cu subiectu (nu ma judeca) laughing. Esti fata?

| AnastasiaK a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu te judec cat timp nici tu nu-mi judeci afirmatiile legate de sport pe baza raspunsului la intrebarea ta, si anume "da".

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ce sa comentez? Esti foarte bine informata, iar toate aceste informatii in "ale fiarelor" venind de la o fata, hehe... Respect, felicitari.

| j1NNNx a răspuns:

Salut. aplicatia "home workouts" de pe magazin play "te pregateste in domeniu". sunt exercitii zilnice, si uneori pauze si te invata tot ce trebuie sa faci. ai videoclipuri scurte si e utila.

| AlexCristi97 a răspuns:

Cate poti, nu trebuie sa te fortezi, probabil fiind mic si la inceput poti face vreo 6-7 flotari. Cand ti se pare usor sa faci 6-7, faci 10, apoi faci 12, 14 si tot asa.
Foate important e sa le faci corect, cu miscari ample de jos pana sus, spatele drept, abdomenul si fesierii incordati.
Poti face si variatiuni pe flotari, de exemplu cu mainile departate, apropiate...gasesti pe net explicatii.

| RaulPeNet2003 a răspuns:

30 de flotari de 2 ori pe zi

si 50 de abdomene de 3 ori pe zi

pare greu dar cu timpul o sa fie usor

| Bogdan1867 a răspuns:

Pai cel mai bine e sa o iei usor, sa zicem: Dimineata: 15 flotari si 100 abdomene cu cate o serie de 20 si seara la fel si cresti treptat numarul se abdomene si flotari.