| wingedwolf a întrebat:

Mi-as dori sa invat sa merg pe role. Dupa parerea voastra pe ce fel de role e mai usor sa inveti? Pe cele cu un rand de roti sau pe alea cu 4 roti(2 randuri)?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cu 4, ai stabilitate mai buna.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ia role din astea model nou si nu umbla cu prostii. Mai degraba cele tip vechi sunt cu stabilitate proasta si iti obosesc gleznele si asta duce la cazaturi. Cel mai important e sa stai aplecat in fata sa mentii echilibrul si in caz de cadere sa poti avea control asupra caderii, asta e valabil la amandoua si nimic mai mult. Stabilitatea laterala la role este asigurata excelent de bocanc ceea ce la alea vechi nu ai. Dispunearea in dreptunghi a rotilor te obliga sa le tii pe toate pe sol solicitand glezna si asta te rupe. Adica aia care invata pe gheata se suie intai pe patine cu rotile vechi...laughing

| AnaBejenaru a răspuns:

Pentru începători,cele cu patru roți sunt cele mai ok, din punctul meu de vedere.Așa am învățat și eu la început, după o lună, două, am trecut la avansațilaughing