| Ali19 a întrebat:

Bună TPU, poate să îmi explice și mie cineva fenomenul acesta? Fac sport, exercitii fizice atât Hit cât și Pilates de a 3-4 ani. Am avut 43 de kg și de ceva timp am 45-46 însă nu arat deloc diferit față de când aveam 43. Iar apetitul mi-a crescut. Țin să menționez că greutatea nu mi s-a mai schimbat pana acum. Și probabil nici nu e asa o mare diferență. Probabil doar masa musculara e diferită. I s-a mai întâmplat cuiva?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai luat 2-3 kg ca ai mancat mai multe kcal decat ai ars, nu conteaza ca faci sport sau nu.
Daca ai mai crescut in masa musculara, poate de aia ai 2-3 Kg in plus si nu de grasime, dar daca nu, atunci e grasima.
Nu se vad 2-3 Kg, dar aia arati la fel.

| haileewatson a răspuns:

E normal sa fluctuezi in greutate, metabolismul schimbandu-se pe parcursul vietii. 2-3 kg nu e deloc mult, poate fi doar masa musculara.

| BabaOarba a răspuns:

Poate fi si masa musculara, daca schimbarea nu a avut loc brusc. Nu pui 3 kg de muschi in 2 luni la Pilates.

Mai sunt si schimbari metabolice in anumite etape ale vietii, cand chiar daca nu s-a schimbat nimic in stilul de viata, se produc astfel de acumulari in greutate. Metabolismul incetineste treptat de-a lungul vietii.