| Pain03 a întrebat:

Practic culturism de 8 luni, si as vrea sa stiu daca e bine urmatorul lucru:
La Piept, la impins din culcat cu gantere/bara fac 1 serie de incalzire, apoi incep direct cu greutatea maxima, de exemplu 25kg-25kg-22kg-20kg la gantere, este okay sa continui asa? Sau ar trebui sa o fac in mod crescator? Argumentati va rog.

9 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

In primul rand nu practici culturism, ala e sport de performanta, tu faci sala.
Fie le faci constant, si maresti la cateva saptamani, fie faci crescator. descrescator e stupid

| Pain03 explică (pentru nesuferit):

Da,scuze pentru faza cu culturismul, da nu prea stiam cum sa zic...Mai am o intrebare.Limita mea la piept cu gantera este de 25kg, fac vreo 12 repetari fara ajutor, si as vrea sa cresc la 30kg(gantere intre 25 si 30 nu sunt)si imi este frica, Daca nu pot?

| Pain03 explică (pentru nesuferit):

Ok,multumesc.Daca nu te superi mai imi raspunzi la o intrebare? La spate:Incep cu tractiuni aducand bara la piept, fac 4 serii a 7-8 repetari, apoi tractiuni la scripete pe spate, amat la scripete din sezut, si ramat cu gantera...Si daca le fac 1 data pe saptamana, marti sa zic nu prea simt nimic...Dar in schimb daca iau o pauza mai mare fac o febra musculara de nu ai vazut, nu zic ca nu se vede, pentru ca am pus ceva masa la spate in tot acest timp, dar nu simt nimic.

| nesuferit a răspuns (pentru Pain03):

Fa ramat cu bara in loc de scripete. poate nu le executi suficient de corect, incearca sa inchizi ochii si sa incerci sa simti miscarea. sunt foarte multi care nu trag deloc bine la spate.aduci spatele in fata si tragi de el in spate

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

Nu ai partener de antrenament, care sa te ajute?

| Pain03 explică (pentru Cosmin86):

Nu tot timpul, depinde de zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

Cand ai, forteaza, foloseste gantere mai mari, ca te ajuta el.

Cand esti singur, lucreaza cu o greutate cu care stii sigur ca poti.

| nesuferit a răspuns:

Daca le faci corect cu 25, atunci ar trebui sa intre lejer 8 cu 30. daca vezi ca nu merge le arunci in lateral

| AlexandruGrecu a răspuns:

Crescator este corect, dupa fiecare serie maresti greutatea treptat. Sper ca te-am ajutat.