Întrebare recomandată | Anonim124635 a întrebat:

Recent a fost ziua mea si am primit o undita si alte cateva accesorii (pluta, fir, carlige si nu stiu sigur cum se cheama aia cred ca lanseta adica aia de care invarti casa scoti pestele din apa).
Tata a murit si nu a avut cand sa ma invete chestii din astea. Nu stiu cum se pescuieste adica ce faci cu pluta sau cum se folosesc. Poate cineva sa imi explice in mare chestiile astea?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://pescaramatorkisspeter.blogspot.com/......si_17.html

Mulineta se numeste.
Lanseta e intreaga undita, atunci cand e compusa si din mulineta si inele.
Practic, lanseta e o undita moderna, cu care esti capabil sa arunci departe, avand mult mai mult fir decat o undita normala, al carei fir e de regula de 2 sau maxim 3 ori cat lungimea batului.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se numeste mulineta.