| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU vreau sa ma apuc de sala si sunt incepator. Deci cu ce sa incep? Un program pentru incepatori? De cate ori pe saptamana sa ma duc la sala? Ce trebuie sa mananc?
P.S : Am 15 ani

Răspuns Câştigător
| SiLaS a răspuns:

Salut! O sa te ajut cu un program de sala si de alimentatie:
Program sala :
Ziua 1 : Spate
Ziua 2 : Piept
Ziua 3 : Picioare+umer
Ziua 4 : Brate
Program alimentatie :
Dimineata poti manca o omleta din 3-4 oua,fulgi de ovaz,pastrama de curcan.
Intre mese o salata de fructe. Dupa carne (pui,carne de vita slaba,curcan,carne de porc slaba) + carbohidrati(cartofi, orez, mazare, naut, linte) iar o salata de fructe intre mese si pana seara trebuie sa mai mananci inca 2 sau 3 mese ca cea de mai sus(deci cel putin 3 mese pe zi). Seara poti manca lactate 1-2 iaurturi branza, oua, lapte etc.
Sper ca te-am ajutat bafta!

| erAss a răspuns (pentru SiLaS):

De ce ai vrea sa pui picioare cu umeri? Eventual umeri + gambe daca vrea in nici un caz picioare deoarece picioarele reprezinta cea mai mare grupa musculara a omului...Si atunci mai bine ar face cvadriceps si biceps femural + abdomen si gambe +umeri.

2 răspunsuri:
| DeeaAndra a răspuns:

Daca esti incepator e bine sa te duci de vreo...3 ori? Nu stiu sigur..si, trebuie sa mananci mai sanatos, altfel degeaba te duci la sala.