| IuLYaN17 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de un pic de antrenament de crestere a fortei si masei musculare, dar eu am doar 2 haltere de 35 kg si 45 kg si doua gantere de 10 kg.As vrea sa-mi spuneti daca nu cumva sunt prea mari greutatile, asa pentru inceput?

6 răspunsuri:
| AxXeL1124 a răspuns:

Buna pentru inceput sunt cam mari cele de 35 si 45, cu ganterele poti face nu sunt grele, poti face cu ele pentru biceps, tricems, umeri, piept dar cu halterele nu te-as recomanda.Cu haltere poti incepe de la 20-25 si e urma sa cresti treptat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AxXeL1124):

Sa cresti ce? nr de repetari? cu ce te ajuta?

| AxXeL1124 a răspuns (pentru Cosmin86):

Incepi cu cate 3 serii a cate 10-12 repetari, pe urma cate 4 serii a cate 15-20 de repetari

| Cosmin86 a răspuns (pentru AxXeL1124):

Ok, si cu ce te ajuta? cu ce spui tu faci rezistenta, pentru muschi si forta trebuie sa maresti GREUTATEA, nu numarul de repetari

| IuLYaN17 explică (pentru Cosmin86):

Si deci e bine cu greutatea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru IuLYaN17):

Da, poti peste 10 repetari, maresti greutatea. Asa se face