| p3trutvirusatu a întrebat:

Imi puteti da un antrenament de crestere a masei musculare(piept,abdomen, brate) pentru acasa. Nu am gantere si asa mai departe...

24 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce vrei tu e foarte simplu : NU SE POATE

orice sfat primesti sunt doar aberatii de copii mici cu care o sa ai ZERO rezultate.

INTELEGE ca daca era posibil ce vrei tu TOATE salile + magazinele de echipamente fitness/culturism ar fi dat FALIMENT ( dar esti prea copil mic sa intelegi )

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Brate chiar nu ai cum frate... baga 200 de abdomene /zi eventual

| rhino50 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Degeaba face el 200 abdomene pe zi ca nu rezolva nimic pentru patratele o sa faca o febra musculara si o sa te bage de unde ai iesit.

Patratelele se fac in bucatarie adica ai grija la alimentatie si mai poti face cardio.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru rhino50):

Presupun ca dupa 10 ani de judo sunt in masura sa ii dau indicatii despre cum sa faca un abdomen cat de cat evidentiat. Eu unul cel putin nu cred ca am cel mai frumos abdomen dar cu 200 pe zi, mai ales daca nu mai soliciti si altceva e de ajuns happy

| rhino50 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Ce baaa?laughing)))))))))))rolling on the floor)) v sa zici 10 ani de laba si nu mai prosti copii pe aici du-te si fa ce sti tu mai bine (hand job)

| M1Man a răspuns:

Salut asta ar fi pentru abdomen:http://www.youtube.com/watch?v=nvPW0v5hnZQ
si asta ar fi pentru piept:http://www.youtube.com/watch?v=jWc8gHlAkoM

Fa exact cum zice ala acolo(cand faci cum faci si cat astepti)si cu siguranta vei vedea rezultate in 2 saptamani.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru M1Man):

Rezultate in 2 saptamani? Tu ai vreo tangenta cu sportul?

| M1Man a răspuns (pentru Cosmin86):

laughingcati ani ai ma 12, 13? esti retardat? vrei sa spui ca in 2 saptamani de facut in fiecare zi cele 2 tipuri de exercitii nu iese nici un rezultat? Daca raspunsul tau e da atunci nu il mai spune pentru ca esti prea prost sa gandesti...Eu am facut acele exercitii acum ceva timp si au dat rezultate(nu cine stie ce spectaculoase, dar au dat)

| Cosmin86 a răspuns (pentru M1Man):

In fiecare zi = MAI LENT, nu mai RAPID

Muschii cresc in zilele de odihna ( in cele 5-6 zile NECSARE dupa un antrenament dur ).

Eu cand fac piept, fac impins cu haltera ( pana la 120 kg ), apoi cu gantere plan inclinat, apoi flotari la paralele cu discuri legate de mine si apoi fluturari.

Apoi am 3-4 zile febra si aiba dupa 6 zile lcurez pieptul din nou si am rezultate mai bune decat altii care se antreneaza de mult mai mult timp ca mine.

p.s. : am 26 de ani, fac sala de 4 ani si am m-ai facut si alte sporturi, asa ca stiu ce vorbesc

Chestii de genul 2-3 luni = ABERATII DE COPII MICI => 2 saptamani = SI MAI ABERATIE

Copii mici si firavi paraleli cu sportul, pun ei muschi in 2 saptamani rolling on the floor

| M1Man a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite cum sta treaba.fac si eu sala de ceva timp si stiu cum e dupa un antrenament cu 100kg impins la piept si altele.dar niste flotari si ce e in acel program cu suguranta nu e nevoie de o pauza asa de mare, dar na... daca n-ai inteles el vrea sa faca acasa nu la sala.

| rhino50 a răspuns (pentru M1Man):

Ba taci, @Cosmin86 chiar a zis bine, retardule gandeste-te muschii cresc in zilele urmatoare dupa antrenament, daca esti porost stai in banca ta de ce crezi ca toate programele de sala sunt facute pe grupe de muschi si nu se repeta acelasi exercitiiu in fiecare zi ma istetule?
Siu cum mama dracului poti sa vb ca in 2 saptamani ai rezultale cu asemenea tampenii de exercitii acasa at de ce s-au inventat salile de forta?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru rhino50):

Mai baiatule da tu pe toti stii sa ii corectezi... Ok eu fac hand job, da-mi o adresa sa facem schimb de poze sau sa ne dam web si sa vedem cine **** mea arata mai bine ca prea le stii tu pe toate

| manumyman a răspuns:

Ca sa cresti in masa trebuie sa progresezi, sa adaugi resistenta(progressive overload)
la sala pur si simplu adaugi mai multe kg insa acasa va trebui sa progresezi in miscari
spre exemplu: incepi cu flotari in genunchi->flotari normale->flotari diamant->flotari intr-o mana
sau:tractiuni orizontale->tractiuni normale->tractiuni cu priza lunga-> tractiuni intr-o mana
sunt o multime de variatii trebuie doar sa le stapanesti si sa faci altele mai grele
iar pentru cei ce zic ca nu poti cauta pe youtube: barbrothers, hannibal for king, tipii astia sunt uriasi si fac doar "street workout"

| Cosmin86 a răspuns (pentru manumyman):

Cunosti pe cineva personal care arata ca hannibal sau barbrothers doar din "street workout"?

| manumyman a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, eu:)), un prieten.
si daca vrei si altcineva din Romania:
http://www.youtube.com/watch?v=bXF7lFgOvHQ
da nu ma intelege gresit, e mai usor sa cresti in masa mergand la sala, dar el a vrut pentru acasa unde poti obtine rezultate BUNE daca esti consistent si ai alimentatia corecta

| manumyman a răspuns (pentru manumyman):

Mai adaug ca daca le faci rapid, cum fac cei de pe youtube o sa cresti in masa mai greu(da faci un show mai bun, ceea ce nu cred ca vrei), fa-le incet, cu intensitate maxima
ex:la flotare 2 secunde in jos, stai 1 secunda cu pieptul lipit de podea, doua secunde te ridici sus

| rhino50 a răspuns (pentru manumyman):

MASA MUSCULARA DIN FLORTARI?
BA COPILULE ESTI TAMPIT? de ce crezi ca acum in romanie saunt deschise peste 5000 de sali de forta ca sa faci tu flotari si sa pui masa musculara?laughing)Nici cu cel mai bun gainer nu cred ca pui tu masa din flotari.
Tu copile ai fost macar odata intr-o sala de forta? sau doar in sala de mese?
Si mai imi place o chestie tu il contrazici pe @Cosmin86 cu peste 900 de rasp castigatoare in categoria sprot ca sa aberezi tu cu street workout.Si mai e o chestie tu o s arati ca ala din video dupa ce iti cumperi 5kg de pastile danabol.Si ieri ai avut cele mai multe rasp la categoria sport si toate pe langa.

| manumyman a răspuns (pentru rhino50):

Da am fost in sala si recomand mai mult sala decat sa faci acasa(pentru ca multi habar nu au cum sa faca 'street workout'), si calmeaza-te ca eu nu am facut pe nimeni tampit, si din raspunsul tau, cam tu esti copilul.
crezi ce vrei eu, du-te la sala ta si fa ce sti, eu fac ce stiu si spre deosebire de tine flotarile intr-o mana,"pistol" squat, tractiunile, etc eu le stapanesc
si daca nu ma crezi uita-te la video-u asta si zi-mi cine ii mai tare? unu care isi strica toata ziua timpul la sala cu aparate de rahat sau tipii gen astia:
www.youtube.com/watch?v=6vW07ut0cKU
si daca tot mai ai de comentat uite pe cineva cu experienta de zeci de ani de sala, etc etc care spune ca POTI face ce am zis eu
www.youtube.com/watch?v=DQ4NmbClTmY

| manumyman a răspuns (pentru rhino50):

Si chiar nu vad unde l-am contrazis pe Cosmin86, hoalba-ti ochii!
ba chiar abia acum am citit ce a scris mai sus si tot ce a spus il sustin, asa ca incearca sa fi mai atent inainte sa 'deschizi gura'

| Cosmin86 a răspuns (pentru manumyman):

Mie mi se par destul de firavi aia din clip

| manumyman a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca esti mai tare ca ei, bravo tie! Da deja am deviat de la intrebarea pusa

| Cosmin86 a răspuns (pentru manumyman):

In fine, era doar o parere

oricum eu si la sala fac exercitii de genul, doar ca le completez cu alte exercitii

o zi buna

| MwahahaPSYCHOlaugh a răspuns:

La sapa cu tinelaughing

| Petre_Laurentiu_1990 a răspuns:

Ok frate toti spuneti ca nu e eficient antrenamentul acasa sau street ca salile sunt cele mai bune nu sunt contra lor dar te poti dezvolta de la o varsta frageda cum ar fi 13 ani pana cand poti sa faci sala recomandat 16 ani poti incepe cu o incalzire de vreo 50 genuflexiuni fara oprire iar apoi continui pentru inceput cu flotari 25 repetari/4 serii abdomene la fel si pentru spate aseaza-te pe burta si ridicati spatele cat mai sus tot la fel cu timpu adaugi