| Ionut321123 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar doua gantere de 10 kg ca sa lucrez acasa cu ele pentru crestere masei musculare. Ce spuneti sunt bune sau trebuie mai mici?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dar nu te baza doar pe ele, in primul rand poti face flotari, ridicari la bara, sport cu corpul tau, ganterele nu trebuie sa fie mari hai sasi explic ceva un muschi este cumpus din fibre celule tu daca tot ridici le rupi si se fac altele mai puternice pentru inceput e foarte bine, daca vrei isi da un program de culturism, nu uita de cardio foarte important este si el, nu uita fara proteine greu cresti manca oua fierte si vitamine fructe ca energie

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti din ala care-si agata dulapul de

| florynmondialul a răspuns:

Vai doamne! mai baiatule daca ti-as zice sa iti iei de 1kg tu ti-ai lua? iti alegi ganterele in asa fel incat sa faci 8-10 repetari!

| danutz9100 a răspuns:

Daca vrei sa lucrezi corect acasa strange ceva bani si cumparati: 2 gantere reglabile, o bara z si o bara dreapta + greutati.te duce undeva la 300 lei minim.Si lucrezi corect.

Cineva de sus spunea ca daca nu ai febra lucrezi profesionist si daca ai inseamna ca nu ai lucrat bine - total gresit. Febra o sa ai in prima saptamana, rau... dupa aceea vei avea o febra medie, doar la apasare..asta nu inseamna ca nu ai lucrat bine ci din contra.

| Ionut321123 explică (pentru danutz9100):

Pai bara cu greutati am si mi-am cumparat acum si 2 gantere reglabile de 15 kg gantera da nu am un program bine facut care sa-mi si odihneasca muschii. nu ai putea sa-mi faci un program?

| danutz9100 a răspuns (pentru Ionut321123):

Programul meu la sala:
luni - piept
marti - biceps
miercuri - picioare
joi - spate&triceps
vineri - umeri&trapez

sau mai poti face:
luni - pipet & biceps
marti - picioare
miercuri - spate&triceps
joi - pauza
vineri - umeri&trapez

sau fiecare grupa in parte (inclus sambata)
luni - piept
marti - biceps
miercuri - picioare
joi - spate
vineri - umeri & trapez
sambata - triceps

In ziua cu picioarele poti face si antebratul!

| Ionut321123 explică (pentru danutz9100):

Multumesc!

| Bogdanovici24 a răspuns:

Sunt bune dar in caz ca nu ai masa musculara atunci pe langa exercitii cumpara-ti proteine pentru a-ti mari masa musculara.

| Ionut321123 explică:

Pai si sa zicem ca am luat proteine si a crescut masa musculara, daca ma opresc din a mai lua proteine nu scade la loc masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut321123):

"daca ma opresc din a mai lua proteine", CUM te opresti?

proteinele se gasesc si in mancare ( carne, branza, oua, peste, alte lactate, unele legume, migdale, caju ), nu ai cum sa te opresti din proteine.

| Ionut321123 explică (pentru Cosmin86):

Nu, da eu vorbeam de proteine care le cumperi..prafuri

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut321123):

Stiu, vorbeai din suplimente, care tot din mancare sunt facute.

chiar si cand te opresti din suplimente, tu iei in continuare proteine din mancare ( care sunt acelasi lucru ), deci corpul tau TOT o sa aiba proteine.

| Stefanste720 a răspuns:

Pentru inceput sunt bune atat pentru masa musculara cat si pentru definire dar sa nu crezi ca ajungi mr muscolo, daca vrei mergi la sala si incearca greutati cat mai grele sa iti depasesti limitele

| NDC12 a răspuns (pentru Stefanste720):

Definirea se face in bucatarie, nu la sala.

| LinK0ff a răspuns:

Pentru inceput ar fi bine s-a iti iei gantere de 5 kg... Nu te gandi ca daca te veii ocupa cu cele de 10 kg va fi diferenta, deoarece la inceput pentru tine ele vor fi prea grele, si exercitiile se vor primi intraiurea, adica fara folos. Asa ca mai bine s-a iti procuri de 5 kg si s-a faci cu chit mai multe exercitii si vezi s-a le faci drept.

| EllieRose a răspuns:

Păăăi. Cred că da! Depinde şi de masa musculară! Dacă vei face febră, înseamnă că nu eşti un profesionist, şi dacă nu o să ai, înseamnă că eşti un profesionist! :*

| NDC12 a răspuns (pentru EllieRose):

Daca nu faci febra musculara inseamna ca lucrezi degeaba.

Trebuie sa faci febra musculara ca sa cresti in masa musculara! Tu cand faci febra musculara inseamna ca ai lucrat corect, iar acele fibre se rup, ceea ce rezulta =>> Muschiul creste.

| JohnnyBi a răspuns (pentru EllieRose):

Daca dai sfaturi tampite da-ti ctrl + F4 la browser. daca te duce capul gandesti, daca nu are ce sa te duca nu faci febra.

| florynmondialul a răspuns (pentru EllieRose):

Gresit! total gresit! nu mai abera pe aici! febra apare cand muschiul a fost lucrat intens! deci... daca nu faci febra nu ai lucrat grupa respectiva cum trebuie