| patrulescuclaudiu a întrebat:

Bună TPU, vreau sa ma dau la kickbox sau mma dar am o problema, mi-a zis cineva ca antrenorul îți rupe nasul(zgarciul acela de la nas) vreau sa știu dacă e adevărat și dacă doare foarte tare, nu vreau sa fac performanta vreau doar sa învăț sa ma apar

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are imporanta ca faci performanata sau nu, cartilagiul de la nas se va rupe la primii pumni care-i primesti in fata, ca asa este la kickboxing!
Nu ti-l rupe antrenorul ci ti-l va rupe unul din colegi care se lupta cu tine si te loveste in nas, fiind inevitabil.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu in 6 ani de arte martiale nu mi-a rupt nimeni niciodata nimic laughing

Asta e o aberatie ce-ai scris acolo, un mit la fel ca cele ca "daca versi sarea, te certi!" laughing

| AnastasiaK a răspuns:

Tanti @Violleta2022 Așa-i că n-ai practicat, dar vorbești? laughing

| Utilizatoare123 a răspuns:

Mentionezi faptul ca nu vrei sa faci performanta, ci doar tehnici de aparare. Desi pentru aparare ar fi fost potrivite artele martiale, nu kickboxul. Nu iti rupe nimeni, nimic! Orice s ar face la antrenament, trebuie sa ceri detalii inainte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Si kickboxing-ul e tot o arta martiala.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Kickbox = artă marțială, cum s-a zis deja

Însă dacă te referi la arte marțiale precum Aikido sau majoritatea stilurilor de Karate...sau Taekwondo...sau altele, pot să-ți spun cu mâna pe inimă că sunt cât se poate de inutile în lupta pe stradă, iar dacă nu mă crezi pe mine, pot să aduc inclusiv practicanți (de performanță, campioni, parte a loturilor naționale, nu niște nimeni) ai unora dintre aceste sporturi care să confirme ce am zis eu.

P.S. Fac kickbox de performanță de ceva ani și nasul e încă bine mersi.