| Saikoo a întrebat:

Am o intrebare. Merg la sala si la toate grupele musculare ma descur excelent. Insa la bicepsul de la mana stanga am o problema: cu bicepsul stang abia pot ridica jumatate din cat ridic cu cel drept. As vrea sa stiu de ce se intampla chestia asta si as vrea su o rezolvare.

p.s: fara mistouri de gen : de la excitatie..etc
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Xenodrome a răspuns:

Ti-as sugera sa te fortezi un pic la mana stanga, si sa astepti o luna si ceva, pana o dezvolti sa aiba in proportie aceeasi putere ca la mana dreapta. Apoi sa faci cu aceeasi greutati la ambele maini. Daca o sa faci cu diferite greutati la ambele maini, pot aparea desformari musculare. Am un prieten care la mana dreapta are bicepsul mai mare, iar la cea stanga il are mai mic, si face de o luna sala, insa el nu s-a ocupat si de mana stanga. Acum depinde de fiecare cum vrea.

3 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Incepe intai cu mana stang, iar la dreapta faci cu aceeasi greutate si acelasi numar de repetari

| Saikoo explică (pentru nesuferit):

Nu cred ca are rost sa fac cu aceeasi greutate si la mana dreapta daca pot mai mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Saikoo):

Ba are, sa le aduci la acelasi nivel, altfel nu doar forta o sa fie diferita, dar si dimensiunile o sa fie diferite si o sa se vada cand iti dai tricoul jos ( la piscina spre exemplu, la mare, etc. ).

Chiar vrei sa arati ciudat? Fa efrotul asta sa faci cu aceiasi greutate o perioada ( 3-4 luni ) pana le echilibrezi.