| mitibisi96 a întrebat:

As avea si eu o intreabre : eu as dori sa merg la sala de fitness pentru a-mi lucra muschii,etc. Daca nu as trage de fiare sau sa ridic greutati f grele si pur si simplu as face abdomene sau flotari sau sa alerg pe banda, as creste in inaltime?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abdomene si flotari poti face si acasa fara nici un fel de problema. Daca te duci la sala de forta te duci ca sa beneficiezi de aparatele pe care nu ai putea sa o faci altundeva ( si din cauza pretului, poate a spatiului care este nevoie sa fie foarte larg. ma rog nu conteaza ). Nu trebuie sa faci cu greutati mari, doar ca sa fii bengos pe langa alti uscatiwinking. Muschii se lucreaza si la greutati mici, depinde de cate serii faci, cate ridicari a fiecare. Depinde de modul in care iti lucrezi muschii, conteaza de asemenea sa fii odihnit cand faci exercitiile, sa ai o alimentatie cat de cat organizata ( acum nu regim ca ma gandesc ca nu doresti sa fii culturist de performanta ). Eu fac de foarte mult timp exercitii fizice acasa ( de aprox. un an si ceva ) am doar o gantera de 8KG si rezultatele se vad de la o luna la alta(evident nu e ca si cum da rezultatul cand muschii sunt lucrati la o sala de forta dar se vad rezultate totusi ) iar pe langa gantere sunt si flotarile, abdomenele deci te poti mentine si acasa sa arati ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca username-ul tau corespunde cu varsta reala, ai in jur de 17 ani ca si mine. Poti face sala daca doresti linistit, dar sa nu faci abuz asa in prostie ( toate cu rabdare ). Ai putea sa te informezi de la oamenii care o ard prin sali ( daca te vei duce ) si sa vezi cam care sunt exercitiile care pot duce la stoparea cresterii ( alea care afecteaza coloana daca sunt facute aproasta ).

15 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

Daca mergi la sala pentru abdomene si flotari, STAI ACASA!

| Zoey112 a răspuns:

Cred ca da. ca sa cresti in inaltime poti incerca sa joci baschet

| manumyman a răspuns:

Ca sa cresti in inaltime apuca-te de un sport, sau stai atarnat de o bara, de o creanga (vb serios))
si poti ridica greutati!, din cate stiu doar exercitiile in care ridici haltera sau gantere deasupra capului pun presiune pe coloana si poate incetineste cresterea in inaltime

| Cosmin86 a răspuns (pentru manumyman):

Daca stai atarnat de o bara cresti? de unde naiba ai auzit tampenia asta?

tu ai citit vreo carte de anatomie in viata ta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru manumyman):

Serios? yahoo answers = forum si celalat e un blog.

Ma intereseaza articole OFICIALE, nu forumuri unde toti tampitii isi dau cu parerea.

p.s. :
http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html

citez : "Desi pe Internet exista asa-zise programe cu exercitii pentru cresterea in inaltime, in afara de antrenamente de intensitate moderata nu ai ce sa faci"

Si medicii specialisti cu care am vorbit mi-au zis ca e o cretinitate asta cu statul atarnat, din simplul motiv ca OASELE NU SE INTIND cand tragi de ele, trebuie sa fi batut in cap sa crezi ca te inalti de la asta

| manumyman a răspuns (pentru Cosmin86):

:)) nimeni nu a zis ca se intind
am pus link-urile alea ca erau mai rapide si oamenii aia au spus in comenturi ca la ei au functionat...
uite un site mai "oficial"
http://www.naturalheightgrowth.com/2012/07/31/grow-taller-by-hanging-a-bar/
citez: "It improves the posture also which if corrected enhances your height." = "imbunatateste postura corpului, care duce la cresterea in inaltime".
uite niste vedete ce foloseau asta
in video-u asta se zice cum michael jordan folosea "atarnarea(hanging)"
http://www.naturalheightgrowth.com/......ordan1.mp4
...Peter Shilton atarna ore intregi uneori de marginea scarilor de acasa de la el
daca la unii oameni au functionat(mai direct sau indirect) si altcineva poate macar sa incerce, nu cred ca ar strica, are mai multe beneficii chestia asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru manumyman):

Da, dar pari mai inalt pentru ca ai o postura "corecta" a corpului, nu pentru ca te inalta propriu-zis

| manumyman a răspuns (pentru Cosmin86):

Cel mai bine e ca fiecare sa experimenteze, si sa faca ce crede ca merge mai bine pentru el happy

| mitibisi96 explică:

@DEMarkHelper, da am 17 ani.Dar nu prea imi place basket-ul, asa ca pot sa fac multa miscare la sala. Crezi ca pot macar sa mai cresc 2-5 cm?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mitibisi96):

Nu ma pronunt, chestia cu cresterea in inaltime nu e aceiasi la toti, nu cred ca cineva poate sa se pronunte daca vei mai creste sau nu. Oricum ce inaltime ai acum?

| mitibisi96 explică (pentru anonim_4396):

1.76

| anonim_4396 a răspuns (pentru mitibisi96):

Eu 1.74. Nu e rau, gandeste-te ca sunt baieti de aceiasi varsta cu noi si sunt mai scunzi.

| mitibisi96 explică:

Da...