Întrebare recomandată | Brehuescu_Horia_1977 a întrebat:

Dupa un ciclu de turanabol este obligatorie o cura post ciclu?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Citez: "Terapia post ciclu nu este necesara la doze de maxim 20 mg pe zi. Daca se depaseste aceasta doza este bine sa se faca o terapie post ciclu. "

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Va complicati aiurea cu fakeuri de pe piata neagra, eu stiu un lucru am stat printre culturisti si cei care luau steroizi cumparau de la farmacie nu de pe net, de pe net iei tzaca si uleiuri care se injecteaza la cai, dar e alegerea voastra.
As a result of the scandal, the company in Germany creating it stopped the production of Turinabol in 1994.
Din start fiind un steroid sub forma de pastile este mult mai toxic decat cele injectabile, am citit in schimb ca are un efect slab estrogenic si asta este un punct bun, probabil nu necesita pastile anti-estrogeni.
dministrarea Turanabol

Rezultatele depind de dozele zilnice folosite, aceasta variind intre 20 mg/zi si 100 mg/zi. Cei care cantaresc sub 90 de kg nu au niciun efect secundar de la 20 mg/zi. Cei mai grei iau de regula doze de 40-50 mg/zi.

Administrat in doze de 50 mg/zi creste tesutul muscular lin si forta. Poate fi combinat cu Parabolan (200 mg/saptamana) sau/si Winstrol (150 mg/aptamana), ceea ce duce la construirea masei muculare si arderea grasimilor, fara a folosi un arzator de grasimi.

Pentru a calcula doza optima pentru fiecare se aplica urmatoarea formula: greutatea in kilograme impartita la 1.5 sau 2. Se poate lua dimineata, sau de doua ori pe zi, dimineata si dupa-masa.

Doza pentru sportive este de 2, 5 mg/zi - 5 mg/zi. La aceste doze nu ar trebui sa existe risc de virilizare, totusi se incepe de la cea mai redusa doza si nu se depasesc 5 mg/zi. Ciclurile nu trebuie sa fie mai lungi de 4-6 saptamani.
Efecte secundare Turanabol

Efectele secundare variaza de la persoana la persoana si depind de doza folosita. Dar putem spune cu incredere ca efectele secundare ale Turanabolului sunt printre cele mai reduse din sfera steroizilor anabolizanti. Cele mai severe efecte secundare tin de aparatul cardiovascular.
Efecte secundare estrogenice

Efectele de natura estrogenica precum ginecomastia, retentia de apa si retentia de grasime, nu apar. Turanabol nu se aromatizeaza si nu are o natura progestinica.
Efecte secundare androgenice

Poate cauza acnee, piele uleioasa si agresivitate crescuta, dar si aceste efecte sunt rare si apar la doze foarte mari. Luat la 50 mg pe zi timp de 6 saptamani, nu ar trebui sa aiba efecte secundare pronuntate. Nu este cunoscut ca un steroid care provoaca agresivitate.

Este uneori folosit si de catre sportive, dar exista si optiuni mai bune. La doze mici este relativ sigur, dar daca dozele sunt crescute va cauza virilizare (ingrosarea vocii, cresterea parului pe corp, marirea clitorisului).
Efecte secundare cardiovasculare

Turanabol va avea un impact negativ semnificativ asupra profilului lipidic (scade HDL si creste LDL). Daca ai deja un profil precar al colesterolului nu trebuie sa folosesti acest steroid. Este indicat sa se suplimenteze dieta cu 4-5 g/zi de ulei de peste si sa se manance cat mai sanatos pentru a evita inrautatirea colesterolului.
Efecte secundare asupra ficatului

Pentru ca este hepatotoxic se recomanda folosirea unui protector pentru ficat. Nu este cel mai toxic steroid oral, dar este totusi toxic. In timpul ciclului nu trebuie sa se consume alcool si trebuie sa se evite cat mai mult medicamentele, acestea fiind de regula toxice si ele pentru ficat. Folosirea Turanabolului trebuie limitata la 6-8 saptamani.
Efecte secundare asupra testosteronului

Turanabol va suprima productia proprie de testosteron, chiar daca nu atat de accentuat precum alti steroizi.
Terapia post ciclu nu este necesara la doze de maxim 20 mg pe zi. Daca se depaseste aceasta doza este bine sa se faca o terapie post ciclu.

In urma scandalurilor de doping in 1994 compania farmaceutica care detinea patentul pentru Turanabol a intrerupt productia. Licenta a fost cumparata de Schering dar aceasta nu a mai produs niciodata acest steroid. In prezent toate variantele existente pe piata neagra sunt produse de firme undergound, nu de companii farmaceutice serioase.

Exista si riscul de a fi contrafacut, mai exact unii producatori underground folosesc doze mici de Danabol in loc de clordihildrometiltestosteron, danabolul fiind mult mai ieftin.

| Cosmin86 a răspuns:

Dupa orice ciclu este obligatorie cura post-ciclu, ca sa refaci producerea de testosteron a organismului (care oricum nu va mai fi ca inainte, dar minimizezi daunele). Daca iei stero, ar trebui sa stii deja lucrurile astea.

Cati ani de sala ai? Ai macar 6-7?

| aXy99 a răspuns:

Daca vrei sa iti revina secretia naturala de testosteron la normal, da.

| Brehuescu_Horia_1977 explică (pentru aXy99):

Cu un ciclu de 20 de mg pe zi timp de 6 saptamani as avea rezultate bune? Ce terapie post ciclu mi ai putea recomanda? Am citit ca terapia post ciclu pentru turanabol se face timp de 24 h

| cristiww a răspuns (pentru Brehuescu_Horia_1977):

Lol...24h? dureaza si cateva saptamani in unele cazuri.
La 20mg nu vei simti nimic, absolut nimic, oricum asta e un steroid de la care nu prea obtii rezultate.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Citez: "Terapia post ciclu nu este necesara la doze de maxim 20 mg pe zi. Daca se depaseste aceasta doza este bine sa se faca o terapie post ciclu. "