| Alex66 a întrebat:

Buna ziua merg la sala de forte de 1 luna, se cunoaste ceva, dar as dori daca se poate ce pastile prafuri gen(creatina) sa iau pentru muschi, si as mai dori sa-mi spuneti cum sa le iau,

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut!
Suplimentele nutritive se iau in functie de structura ta fiziologica (inaltime, greutate, varsta). Poti sa iei si de la inceput cand te apuci de sala contrar opiniilor celorlalti. Poftim si lamureste-te ce sunt suplimentele : http://www.getfit.ro/......itive.html

Daca imi dadeai mai multe informatii te ajutam cu placere insa nu stiu ce sa-ti recomand din moment ce nu stiu ce fizionomie ai.
Creatina e pentru forta si masa musculara, insa acestea se diminueaza dupa ce ai renuntat la ele. Nu se diminueaza de tot insa se duce o parte semnificativa.
Prefer un weight gainer decat un simplu concentrat proteic. Poti lua si niste amino fuel de la Twinlab sau un Animal Pack (vitamine), ambele pentru energie si performanta mai mare.
Daca te antrenezi intens si corect si te alimentezi corect si te odihnesti corect, abia atunci poti decide ce suplimente sa iei. Altfel nu are rost sa iei fara sa stii ce ai nevoie. Intra pe site-ul asta si afla mai multe : http://www.getfit.ro/suplimente/

Multa bafta!

2 răspunsuri:
| Flaviius87 a răspuns:

Sa fii atent cum si ce iei! poti lua niste proteine! (de obicei pretul chiar face diferenta) si creatina...pe cutii scrie modul de administrare si este bine sa le respecti, pentru ca da daca iei mai mult din dorinta de a creste mai mult, poti avea mari probleme de sanatate. Am un amic care a luat creatina (mai mult decat era indicat pe cutie) si vomita numai sange! asa ca mare grija! respecta dozele recomandate pe cutii!
Pentru un pret bun poti sa iei "super mass" si este si eficient si o cutie de creatina(care se ia in doze foarte mici) - cateva grame pe zi!
Succes!

| TheLastHuman a răspuns:

Ai o luna si vrei sa bagi creatina? tu chiar vrei sa te distrugi. sala inseamna rabdare. mergi asa cu antrenamentele o perioada si cand chiar nu mai merge poti lua ceva proteina din zer, dar in nici un caz creatina si alte substante de genul. nu-s specialist dar sunt sigur ca nu ai nevoie de asa ceva. fac sport de cand ma stiu, la sala mai merg la orele de sport, mancanc cat de cat bine pot sa spun si ca supliment beau saptamanal in jur de 6 litri de zer natural :X:X:X. si chiar daca nu is umflat cu pompa ma simt super si am energie pfff.sa ai spor in continuare